Լապշինը ԵԽԽՎ-ում կխոսի Ադրբեջանի կողմից իր իրավունքների խախտման մասին. նա Արցախ կմեկնի հաջորդ այցին
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Բլոգեր Ալեքսանդր Լապշինը օրեր անց Ստրասբուրգում Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի նիստերից մեկում կխոսի Ադրբեջանի կողմից իր իրավունքների խախտման վերաբերյալ: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին բլոգերը հայտարարեց Երևանում լրագրողների հետ մամուլի ասուլիսի ժամանակ: «Կխոսեմ այն մասին, թե ինչպես են ինձ 7 ամիս պահել մեկուսարանում, որը մարդու իրավունքների խախտում է, ինչպես են ինձ կտրել արտաքին աշխարհի հետ կապի հնարավորությունից, ինչպես են ծաղրել: Իսկ վերջին օրը՝ սեպտեմբերի 10-ին, երբ մայրիկիս ծննդյան օրն էր, ծեծել են, կոտրել են ատամներս, կողոսկրս, իսկ երբ անգիտակից վիճակում էի, կոկորդիս պարան էին անցկացրել ու կախել զուգարանում, որ հետո ներկայացնեն, թե իբր կախվել եմ: Կարծում եմ՝ հատուկ էին մայրիկիս ծննդյան օրը ընտրել»,-նշեց Լապշինը:
Բլոգերի խոսքով՝ երբ Ադրբեջանում էր, հասկանում էր, որ գտնվում է տոտալիտար երկրում, որը կառավարվում է կլանների կողմից, իսկ իրեն ցանկանում են օգտագործել ներքին խնդիրները լուծելու համար: «Նրանք ցանկանում էին անկիրթ բնակչությանը ցույց տալ, թե Իլհամ Ալիևն ուժեղ առաջնորդ է, կարող է իրեն թույլ տալ չհարգել Ռուսաստանի, Իսրայելի և Եվրոպական միության կարծիքը»,- ասաց բլոգերը:
Ադրբեջանի թույլ տված անօրինությունների վերաբերյալ հայցն արդեն 1.5 ամիս է՝ Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանում է: Ֆրանսիացի փաստաբանները բլոգերին տեղեկացրել են, որ այն արդեն դատարանի կողմից վերցվել է քննության, իսկ գործընթացը կարող է 1-2 տարի տևել: «Մենք մեղադրանք ենք ներկայացրել Բաքվի բանտում իմ հանդեպ սպանության փորձի, իմ իրավունքների, արտահանձնման իրավունքի խախտման, ինչպես նաև ազատությունից ինձ ապօրինաբար զրկելու հարցերով»,-հայտնեց Ալեքսանդր Լապշինը:
Նրա կարծիքով՝ ադրբեջանցիները ֆինանսական ու մարդկային ռեսուրս են ծախսում ու ամենօրյա ռեժիմով իր հետ կատարվող ամեն ինչ մոնիտորինգի ենթարկում: «Ես վստահ եմ, որ նրանք մոնիտորինգ են անելու այն ամենը, ինչ այստեղ կասեմ՝ ծախսելով  ֆինանսական ու քաղաքական ռեսուրսներ: Ինչքան շատ ռեսուրս վատնեն իմ դեմ պայքարում, ավելի քիչ զենք կգնեն»,-կես կատակ, կես լուրջ ասաց բլոգերը: Հարցին ի պատասխան, թե չի վախենում, որ ադրբեջանցիները կարող են իր հետ հաշվեհարդար տեսնել, Լապշինն ասաց՝ չի բացառում ռիսկը, որ որևէ երկրում կարող են հարձակվել իր վրա, դանակով հարվածել, այդ իսկ պատճառով փորձում է զգուշավոր լինել:
Բլոգերը նշեց, որ այս անգամ չի հասցնի այցելել Արցախ, քանի որ երեք օրից պիտի մեկնի Ստրասբուրգ, սակայն հաջորդ անգամ անպայման կլինի գեղատեսիլ Արցախում: «Ես հաջորդ անգամ կգնամ Արցախ, ու ցույց կտամ, որ նրանք մեզ վախեցնել չեն կարող»,-հավելեց Ալեքսանդր Լապշինը:
Լապշինը Հայաստանում է «InTour Expo» և «SportWay» ցուցահանդեսներին մասնակցելու համար: Այստեղ նա կխոսի Հայաստան ու այլ երկրներ ճամփորդությունների մասին, թե ինչպես գնել էժան ավիատոմսեր, ինչպես լինել ազատ և վայելել ճամփորդությունը:

Blogger Lapshin to deliver remarks at PACE on violations of his rights by Azerbaijan
YEREVAN, APRIL 20, ARMENPRESS. Blogger Alexander Lapshin is going to participate in one of the sessions of the Parliamentary Assembly of the Council of Europe (PACE) in Strasbourg during which he will talk about violations of his rights by Azerbaijan, reports Armenpress.
“I am going to talk about how they kept me in the isolation ward for 7 months which is a human rights violation, how they deprived me from the opportunity to connect with the outside world, how mocked me. And on the last day, September 10, the birthday of my mother, I was beaten, they broke my tooth, and when I was unconscious, I had a rope on my throat and they hanged me in the toilet, later presenting that I hung on. I think they deliberately chose my mother’s birthday”, Lapshin told reporters in Yerevan.
The blogger said while he was in Azerbaijan, he understood that he is in a totalitarian country which is governed by clans, and he is being used for solving the country’s internal issues. “They want to show the illiterate society that Ilham Aliyev is a strong leader, can allow himself not to respect the opinion of Russia, Israel and the European Union”, Lapshin said.
The lawsuit filed over the illegal actions committed by Azerbaijan has been submitted to the European Court of Human Rights 1.5 month ago. French attorneys have told Lapshin that it has already being examined by the court, and the trial may last 1-2 years. “We have submitted to the court charges on the attempt to kill me in the Baku court, violation of my rights, extradition right, as well as illegally depriving me from freedom”, Alexander Lapshin said.
He believes that Azerbaijanis spend financial and human resources and monitor everything happening with him on a daily basis. “I am confident that they will monitor everything I will say here by spending financial and political resources. The more resource they spend in fight against me, the fewer weapons they will purchase”, he said.
The blogger said this time he will not manage to visit Artsakh since he has to leave for Strasbourg in three days, but he promised to visit the country next time. “I will visit Artsakh next time, and will show that they [Azerbaijanis] cannot scare us”, Lapshin noted.
He arrived in Armenia to participate in the InTour Expo and SportWay exhibitions. Here Lapshin will speak about his travels to Armenia and other countries, as well as how to be free and enjoy trip.