Ֆիլիպինցիները հնդկեղեգե Էլեկտրաբայք են ստեղծել
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ֆիլիպինների Meep ընկերությունը կառուցել Է Green Falcon Էլեկտրական մոտոցիկլետը՝ հնկեղեգե թափքային պանելներով: Այդ կառուցվածքի զանգվածն ընդամենը 6,5 կիլոգրամ Է, ինչը, ֆիրմայի գլխավոր կառավարիչ տնօրեն Պերես Լարսենի խոսքով, զգալիորեն փոքր Է ապակեպլաստիկե նմանակից: Այս մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հաղորդել Է RideApart-ը:
Մոտոցիկլետը մշակվել Է Bamboo Extreme կառավարական ծրագրի համար, որի մասնակիցները պետք Է ներկայացնեին հնդկեղեգի ցողունների օգտագործման նորաստեղծական գաղափարներ: 2020 թվականին Ֆիլիպինների իշխանությունները մտադիր են այս բույսն աճեցնել 10 միլիոն հեկտարի վրա: Meep-ում հատուկ Green Falcon-ի համար ստեղծել են երկշերտանի հնդկեղեգե «զրահ»՝ ուժեղացված Էպօքսիդային սոսնձով. այդ տեսքով դա պողպատից ավելի ամուր Է դառնում: Դրա տակ թաքցված են Էլեկտրաշարժիչը եւ մարտկոցների բլոկը, որոնց բնութագրերն առայժմ չեն հայտնում:
Քանի որ մոտոցիկլետը նախատեսված Է քաղաքում շահագործման համար, դրա առավելագույն արագությունը սահմնափակված Է ժամում 97 կիլոմետրով:
Ընթացքի պաշարը 50 կիլոմետր Է: Լարսենն առայժմ համոզված չԷ, որ Green Falcon-ը սերիական արտադրության կդրվի: Սակայն հուսով Է, որ մոտոցիկլետը ոգեշնչող գործոն կդառնա մյուսների համար, եւ թույլ կտա ավելի արդյունավետ օգտագործել առկա պաշարները:

Филиппинцы построили бамбуковый электробайк
Филиппинская компания Meep построила электрический мотоцикл Green Falcon с кузовными панелями из бамбука. Масса такой конструкции всего 6,5 килограмма, что, по словам главного управляющего директора фирмы Кристофера Переса Ларсена, значительно меньше аналога из стеклопластика. Как передает Арменпресс, об этом сообщает RideApart.
Мотоцикл разработан для правительственной программы Bamboo Extreme, участники которой должны были представить инновационные идеи использования стеблей бамбука. К 2020 году власти Филиппин намерены засадить этим растением 10 миллионов гектаров.
Специально для Green Falcon в Meep создали двухслойный бамбуковый «панцирь», усиленный эпоксидным клеем — в таком виде он становится прочнее стали. Под ним спрятан электромотор и блок батарей, характеристики которых пока не сообщаются. Так как мотоцикл предназначен для эксплуатации в городе, то его максимальная скорость ограничена 97 километрами в час. Запас хода — 50 километров.
Ларсен пока неуверен, что Green Falcon пойдет в серийное производство. Однако надеется, что мотоцикл станет вдохновением для других, и позволит эффективнее использовать доступные ресурсы.