Հայաստանում ՌԴ ռազմաբազայում ՌՈ ստորաբաժանման գործառույթը ներքին ծառայության խնդիրների կանոնակարգումն է. ՀՀ ՊՆ պարզաբանումը
Հայաստանում ՌԴ ռազմաբազայում ՌՈ ստորաբաժանման գործառույթը ներքին
ծառայության խնդիրների կանոնակարգումն է. ՀՀ ՊՆ պարզաբանումը
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանության նախարարությունը պարզաբանում է ներկայացրել Հայաստանում ռուսական ռազմաբազայում ՌԴ ռազմական ոստիկանության ստորաբաժանման տեղակայման մասին: ՀՀ ՊՆ տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից «Արմենպրես»-ի հարցմանն ի պատասխան նշում են, որ օտարերկրյա պետություններում տեղակայված ռազմակայաններում կամ ստորաբաժանումների կազմում ռազմական ոստիկանության ներկայացուցիչներ ունենալը ծառայողական անհրաժեշտություն է և միջազգային ընդունված պրակտիկա: Հայաստանի Հանրապետությունը նույնպես ձևավորում է ռազմական ոստիկանության հատուկ պատրաստություն անցած ստորաբաժանումներ, որոնք առաջիկայում կընդգրկվեն միջազգային խաղաղապահ առաքելությունների մեկնող զորախմբերի, ինչպես նաև ՀԱՊԿ հավաքական ուժերի կազմում:
Նշվում է, որ Ռուսաստանի Դաշնության զինված ուժերը Հայաստանի Հանրապետության տարածքում իրականացնում են բացառապես միջազգային պայմանագրերով և համաձայնագրերով նախատեսված գործառույթներ:
«Հայաստանի Հանրապետության տարածքում տեղակայված ՌԴ 102-րդ ռազմակայանի կազմում ռազմական ոստիկանության ստորաբաժանում ունենալու հարցը Հայաստանի Հանրապետության և Ռուսաստանի Դաշնության պաշտպանության նախարարությունների միջև փոխհամաձայնեցվել է դեռևս 2014 թվականին: Ռազմական ոստիկանության ստորաբաժանման գործառույթն է ռազմակայանի ներքին ծառայության խնդիրների կանոնակարգումը և դրա ներառումը ռազմակայանի կառուցվածքում ոչ մի կերպ չի խախտում ոչ ռազմաբազայի կառուցվածքի, ոչ առավելագույն թվաքանակի մասին առկա պայմանավորվածությունները»,- ասված է պարզաբանման մեջ:
Միաժամանակ, զուտ ռազմակայանի հրամանատարության իրավասության շրջանակներում իրականացվող ներքին ծառայության խնդիրներից զատ, Հայաստանի Հանրապետության տարածքում ՌԴ ԶՈՒ զինծառայողների նկատմամբ ռազմական ոստիկանությանը հատուկ գործառույթներ իրականացնելու, ՀՀ ՊՆ ռազմական ոստիկանության հետ համագործակցելու համար անհրաժեշտ իրավական կարգավիճակ և իրավասություններ սահմանելու նպատակով երկու պետությունների պաշտպանության նախարարությունները ձեռնամուխ են եղել “Հայաստանի Հանրապետության և Ռուսաստանի Դաշնության միջև Հայաստանի Հանրապետության տարածքում Ռուսաստանի Դաշնության զինված ուժերի ռազմական ոստիկանության մարմինների մասին” միջպետական համաձայնագրի նախագծի մշակմանը. այն ՀՀ և ՌԴ օրենսդրություններով սահմանված կարգով երկու երկրներում պետք է անցնի կնքման նախապատրաստման, ստորագրման, վավերացման և հաստատման ընթացակարգերը:

Russian military police subdivision’s function in military base in Armenia is regulation of internal service issues – clarification
Russian military police subdivision’s function in military base in Armenia is regulation of internal
service issues – clarification
YEREVAN, APRIL 3, ARMENPRESS. Armenia’s defense ministry made clarification over the deployment of the Russian military police’s subdivision in the Russian military base in Armenia.
In response to ARMENPRESS inquiry, the defense ministry said having representatives of military police in military bases or subdivisions deployed in foreign states is a service necessity and an internationally accepted practice. The Republic of Armenia as well is forming special subdivisions of the military police which will soon be included in the troops departing for international peacekeeping missions, as well as in the CSTO collective forces.
The ministry said the Russian armed forces carry out functions in Armenia’s territory envisaged exclusively by international contracts and agreements.
“The issue of having a military police subdivision in the 102nd Russian military base deployed in Armenia has been mutually agreed by the defense ministries of Armenia and Russia in 2014. The function of the military police subdivision is to regulate the internal service issues and its inclusion in the structure of the military base in no way violates the existing agreements on the structure of the base and the maximum number”, the ministry’s statement said.
At the same time, the Armenian and Russian defense ministries started developing an interstate draft agreement on ‘Military police bodies of the Russian Armed Forces in the territory of Armenia’ aimed at defining a necessary legal status and jurisdictions for conducting special functions towards the Russian soldiers in the territory of Armenia, as well as for cooperating with the military police of Armenia’s defense ministry. The agreement, according to the legislations of Armenia and Russia, should pass the procedures of signing preparation, signing, ratification and approval.