Գիտնականները կյանքը երկարացնելու դյուրին միջոց են գտել
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Դյուքի համալսարանի (ԱՄՆ) գիտնականներն ապացուցել են, որ նույնիսկ կարճաժամկետ ֆիզիկական բեռնվածությունները նվազագույնի են հասցնում սիրտ-անոթային հիվանդությունների եւ վաղաժամ մահվան ռիսկը: Ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, մասնագետների հոդվածը հրապարակված Է Journal of the American Heart Association հանդեսում: Այդ մասին հաղորդվում Է EurekAlert!-ի մամուլի տեղեկագրում:
Մասնագետները վերլուծել են այն տվյալները, որոնք ստացվել են 40-ից բարձր տարիքի 4840 մարդկանց մասնակցությամբ կատարված երկարաժամկետ ուսումնասիրությունների ժամանակ: Կամավորների նկատմամբ դիտարկումներն անցկացվել են 2003-ից մինչեւ 2006 թվականն ընկած ժամանակաշրջանում, ընդ որում՝ մասնակիցները աքսելերոմետրեր (արագացումաչափ) Էին կրում իրենց ամենօրյա ֆիզիկական բեռնվածության քանակական գնահատման համար: Գիտնականները տվյալների ազգային բազայի հիման վրա պարզել են, որ 2011 թվականին ողջ Էր մնացել 4140 մարդ: Պարզվել Է, որ այն անձանց մոտ, որոնց ֆիզիկական ակտիվությունը տեւել Է օրական ոչ ավելի, քան 20 րոպե, վաղաժամ մահվան ռիսկը ամենաբարձրն Է եղել: Մեկ ժամվա բեռնվածությունը վաղաժամ մահվան հավանականությունը նվազեցրել Է կրկնակի, իսկ 100 րոպեն՝ 76 տոկոսով: Դրա հետ մեկտեղ առողջության համար օգտակար են վերելակների փոխարեն աստիճաններից օգտվելը, ինչպես նաեւ արագ քայլքը:
ԱՄՆ-ի առողջապահության նախարարության եւ սոցիալական ծառայությունների հանձնարարականների համաձայն, չափավոր ֆիզիկական բեռնվածություններին հարկավոր Է հատկացնել շաբաթական առնվազն 150 րոպե, ընդ որում՝ դրանք իրենցից պետք Է ներկայացնեն ավելի քան 10 րոպե տեւողությամբ վարժությունների համալիր: Սակայն նոր ուսումնասիրության արդյունքները ցույց են տալիս, որ ակտիվությունը կարող Է ընդմիջվել, եւ անհրաժեշտ ժամանակը կարող Է կուտակվել օրվա ընթացքում:

Найден легкий способ продлить жизнь
Ученые Университета Дьюка (США) доказали, что даже кратковременные физические нагрузки сводят к минимуму риск сердечно-сосудистых заболеваний и преждевременной смерти. Статья специалистов опубликована в Journal of the American Heart Association. Как передает Арменпресс, об этом сообщается в пресс-релизе на EurekAlert!.
Специалисты проанализировали данные, полученные во время долговременного исследования с участием 4840 человек старше 40 лет. Наблюдение за добровольцами велось с 2003 по 2006 год, при этом испытуемые носили акселерометры для количественной оценки их каждодневной физической нагрузки. По национальной базе данных ученые определили, что в 2011 году в живых остались 4140 человек.
Выяснилось, что у тех, чья физическая активность длилась не более 20 минут в день, риск преждевременной смерти был самый высокий. Час нагрузок уменьшал вероятность преждевременной смерти вдвое, а 100 минут — на 76 процентов. При этом пользу для здоровья приносят использование лестниц вместо лифтов, а также быстрая ходьба.
Согласно рекомендациям министерства здравоохранения и социальных служб США, умеренным физическим нагрузкам следует уделять не менее 150 минут в неделю, при этом они должны представлять собой комплекс упражнений длительностью более 10 минут. Однако результаты нового исследования показывают, что активность может быть спорадической и необходимое время может накапливаться в течение дня.