GRECO-ն Հայաստանում հակակոռուպցիոն երաշխավորությունների կատարման մասին զեկույց է հրապարակել
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եվրոպայի խորհրդի հակակուռուպցիոն մարմինը` Կոռուպցիայի դեմ պայքարի պետությունների խումբը (GRECO) հրապարակել է նոր զեկույց Հայաստանում կոռուպցիան կանխելու նպատակով խմբի կողմից տրված երաշխավորությունների կատարման վերաբերյալ:
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, GRECO-ն արձանագրել է, որ Հայաստանը գոհացուցիչ կերպով կյանքի է կոչել 18 երաշխավորություններից 5-ը: Մնացած 12-ը կիրառվել են մասնակի, իսկ մեկն ընդհանրապես կյանքի չի կոչվել:
GRECO-ն առաջընթաց է գրանցել խորհրդարանում օրենսդրական գործընթացի թափանցիկության ապահովման հարցում: Կոռուպցիայի դեմ պայքարի պետությունների խումբը նշել է, որ անհրաժեշտ են նոր ջանքեր՝ մշակելու խորհրդարանականների համար վարքագծի նոր կանոնագիրք, ինչպես նաև ամրապնդելու այն մեխանիզմները, որոնք մոնիթորինգի են ենթարկում պատգամավորների՝ էթիկայի նորմերին ու չափորոշիչներին համապատասխանությունը:
GRECO-ն ողջունել է սահմանադրական այն փոփոխությունները, որոնք բարեփոխել են դատական ինքնակառավարումը՝ հիմնելով Բարձրագույն դատական խորհուրդ: Խումբը նշել է, որ դեռևս աշխատանք կա կատարելու դատավորների վերապատրաստման և խորհրդատվությունների հարցում:
Այն ողջունել է նաև դատախազության մասին օրենքի ընդունումը՝ ընդգծելով, որ կարևոր քայլեր են արվել դատախազների նշանակման գործընթացը բարելավելու ուղղությամբ: Խումբն արձանագրել է, որ անհրաժեշտ է նոր միջոցներ ձեռնարկել դատախազների թրեյնինգների և կոնֆիդենցիալ խորհրդատվության ուղղությամբ:
GRECO-ն հայտնել է, որ վերոնշյալ ուղղություններում անհրաժեշտ է հետագայում էլ առաջընթաց գրանցել՝ առաջիկա 18 ամիսների ընթացքում համապատասխանելու խմբի երաշխավորությունների ընդունելի մակարդակին: Խումբը Հայաստանի պատվիրակության ղեկավարին հորդորել է մինչև 2019 թվականի հունիսի 30-ը տրամադրել հավելյալ տեղեկություններ չիրականացված երաշխավորությունների կյանքի կոչման վերաբերյալ:

Council of Europe anti-corruption body issues new compliance report for Armenia
YEREVAN, MARCH 23, ARMENPRESS. The Council of Europe’s anti-corruption body Group of States Against Corruption (GRECO) has published a new report assessing the implementation by Armenia of its earlier recommendations on preventing corruption in respect of members of parliament, judges and prosecutors, the Council of Europe reported.
GRECO concludes that Armenia has implemented satisfactorily five of the eighteen recommendations. Of the remaining recommendations, twelve have been partly implemented and one has not been implemented.
With respect to members of parliament, GRECO notes that progress has been achieved regarding the transparency of the legislative process in Parliament and measures to implement standards on incompatibilities. Further efforts are required to establish a code of conduct for the members of parliament and to strengthen the mechanism for monitoring members’ compliance with ethical norms and standards.
As far as judges are concerned, GRECO welcomes the constitutional amendments that reformed the judicial self-governance with the establishment of the Supreme Judicial Council. Furthermore, the immunities of judges have been limited to so-called “functional immunities”. Some progress has been achieved as regards the procedures for recruitment, promotion, dismissal and transfer of judges in that the Supreme Judicial Council has been given the key role. That said, more is expected to be done in relation to dedicated training and counselling of judges and with respect to safeguards against the use of disciplinary proceedings to influence or retaliate against judges. Effective rules against undue interference still have to be put in place. Regarding prosecutors, GRECO welcomes the adoption of the Law on Prosecutor’s Office; important steps to enhance the recruitment procedures of prosecutors and to strengthen the ethics committee of prosecutors have been made. More measures are necessary to introduce dedicated mandatory training and confidential counselling.
GRECO notes that further significant progress is necessary in order to achieve an acceptable level of compliance with the recommendations within the next 18 months. GRECO invites the Head of delegation of Armenia to submit additional information regarding the implementation of the outstanding recommendations by 30 June 2019 at the latest.