ՆԱՏՕ-ի Պաշտպանական կրթության զարգացման ծրագրի փորձագետներն այցելել են Հայաստան
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստան կատարած հերթական այցի շրջանակներում մարտի 22-ին ՆԱՏՕ-ի Պաշտպանական կրթության զարգացման ծրագրի փորձագետների խումբն այցելել է ՀՀ ՊՆ Պաշտպանական ազգային հետազոտական համալսարան: Հյուրերին ընդունել է Պաշտպանական ազգային հետազոտական համալսարանի հիմնադիր-պետ, գեներալ-լեյտենանտ, քաղաքական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր Հայկ Քոթանջյանը: Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ ՊՆ Պաշտպանական ազգային հետազոտական համալսարանից:
Նա կարևորել է Հայաստանում իրականացվող պաշտպանական կրթության բարեփոխումների գործընթացում ՆԱՏՕ-ի փորձագիտական խմբի ցուցաբերած աջակցությունը: Պրոֆեսոր Քոթանջյանի ներկայացմամբ՝ կրթական գործընթացն համալսարանում ծավալվում է արևմտյան հետազոտական համալսարանների և ինստիտուտների մոդելի ու ռուսաստանյան ուղեղային կենտրոնների փորձի ադապտացմամբ, հետազոտական բաղադրիչի գիտակիրառական հետազոտությունների արգասիքները՝ որպես գիտելիք, տեղափոխելով լսարան:
Հյուրերին ներկայացվել է 2017 թ. հոկտեմբեր-նոյեմբեր ամիսներին ՊԱՀՀ-ում իրականացված ներգերատեսչական վերապատրաստման 4-շաբաթյա դասընթացի հիմնական արդյունքները, ինչպես նաև ՊԱՀՀ-ի կողմից մշակված միջգերատեսչական ձևաչափով 8-շաբաթյա վերապատրաստման դասընթացի ծրագիրը: Նշվել է, որ 2018 թ. մայիս-հունիս ամիսներին իրականացվելիք դասընթացում ներգրավվելու են պաշտպանության ոլորտում ընդգրկված գերատեսչությունների ղեկավարների տեղակալները:
Հայկ Քոթանջյանը տեղեկացրել է, որ Պաշտպանական ազգային հետազոտական համալսարանը ձեռնամուխ է եղել ՀՀ ազգային անվտանգության ռազմավարության վերանայմանը: ՀՀ ՊՆ Ազգային ռազմավարական հետազոտությունների ինստիտուտը (ԱՌՀԻ) եղել է ՀՀ ազգային անվտանգության առաջին ռազմավարության մշակման գիտական համադասողը, իսկ այժմ ԱՌՀԻ-ի կերպափոխմամբ ստեղծված ՊԱՀՀ-ը կիրառում է այդ գործընթացում ձեռք բերված մեթոդաբանությունն ու գիտելիքները:
Հանդիպման ընթացքում զեկուցումով հանդես է եկել նաև ՊԱՀՀ-ի պետի` կրթության գծով տեղակալ–Ռազմավարական պաշտպանական անվտանգային կրթության ազգային ինստիտուտի պետ, գնդապետ Սուրեն Դավթյանը:
ՆԱՏՕ-ի Պաշտպանական կրթության զարգացման ծրագրի փորձագիտական խմբի անդամ, կանադացի բրիգադի գեներալ (պաշտոնաթող) Էռնեստ Բենոն ներկայացրել է «Ռազմավարական առաջնորդների կրթություն՝ միջգերատեսչական համագործակցային միջավայրում» վերնագրով դասախոսությունը:
Զեկուցումներից հետո ծավալվել է մասնագիտական քննարկում, հյուրերը հարցեր են ուղղել ՊԱՀՀ-ի մասնագետներին: Հանդիպման վերջում ՆԱՏՕ-ի Պաշտպանական կրթության զարգացման ծրագրի փորձագետների խումբն իր գոհունակությունն է հայտնել այցից:

YEREVAN, MARCH 22, ARMENPRESS. On 22 March, in the framework of their follow-up visit to Armenia, the NATO Defense Education Enhancement Program Expert Group visited the National Defense Research University (NDRU), MOD, RA. The guests were hosted by Lieutenant General Hayk Kotanjian, Founding Head, NDRU, Doctor of Political Science, Professor.
He underlined the NATO Expert Group’s support in the process of the defense education reforms in the RA. Professor Kotanjian stated that at the NDRU the education process was implemented through the adaptation of the Western universities and institutes’ model, and Russian think tanks’ experience – transferring the products of the academic-applied research activity of the research component as knowledge, to the auditorium, NDRU told ARMENPRESS.
The guests were briefed on the main results of the Inter-Agency Executive Education 4-week course of October-November, 2017, as well as on the NDRU-elaborated draft program of the Inter-Agency Executive Education 8-week course. It was emphasized that the course was scheduled to kick off in May-June this year, with participation of the Deputy Ministers from the agencies involved in the defense sphere.
Hayk Kotanjian mentioned that the NDRU had launched the review of the RA National Security Strategy. The Institute for National Strategic Studies (INSS), MOD, RA, was the academic coordinator of the first RA National Security Strategy, and now the NDRU, established through the transformation of the INSS, uses the methodology and knowledge acquired through that process.
At the meeting, Colonel Suren Davtyan, Head, National Institute for Strategic Defense Security Education–Deputy Head in Education, NDRU, made a report.
Brigadier-General (Ret.) Ernest B. Beno from Canada, Member, NATO DEEP Expert Group, delivered a lecture on the “Education of Strategic Leaders in the Inter-Agency Collaborative Environment”.
The presentation was followed by a discussion during which the guests asked questions to the NDRU research fellows. At the end of the meeting the NATO DEEP experts expressed their contentment with the visit.