Հնդկաստանում ավտոբուսներ կհայտնվեն կանանց համար
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Առաջիկայում Հնդկաստանի Ութար-Փրադեշի նահանգում երթուղիներ դուրս կգան կանանց համար նախատեսված ավտոբուսներ: Այդ մասին, ինչպես հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը, հայտարարել Է տարածաշրջանի կառավարությունը, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Նահանգի գլխավոր նախարար Յոգի Ադիտյանաթհը մարտի 21-ին հայտնել Է, որ ուղեգիծ դուրս կգան 50 վարդագույն ավտոբուսներ, որոնց վարորդները բացառապես կանայք են լինելու: Բացի այդ, 10 ավտոբուսներում որպես վարորդներ նույնպես կանայք են աշխատելու: Հասարակական տրանսպորտը հնդկուհիների համար համարվում Է ամենավտանգավոր վայրերից մեկը:
2012 թվականին մի խումբ երիտասարդներ Դելիում ուսանողուհու Էին բռնաբարել ավտոբուսում, ինչից հետո աղջիկը մահացել Էր: Առաջին վարդագույն ավտոբուսը նահանգի իշխանություններին ներկայացվել Էր դեռ 2017 թվականին: Նախագիծը հավանության Էր արժանացել: Փոխադրամիջոցը հանդերձված Է օդափոխիչով, ինչպես նաեւ տագնապի կոճակներով:

В Индии появятся автобусы для женщин
В ближайшее время на маршруты в индийском штате Уттар-Прадеш выйдут автобусы для женщин. Об этом заявило правительство региона.
Как сообщил в среду главный министр штата Йоги Адитьянатх, на линии выпустят 50 розовых автобусов, кондукторами в них будут исключительно женщины. Кроме того, в 10 автобусах водителями также будут работать женщины, сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
Общественный транспорт считается для индианок одним из самых опасных мест. В 2012 году группа молодых людей в Дели изнасиловала студентку в автобусе, после чего девушка скончалась.
Первый розовый автобус был представлен властям штата еще в 2017 году. Проект был одобрен. Транспорт оборудован кондиционером, а также тревожными кнопками.