Աֆրինում մարտական գործողությունների պատճառով շուրջ 104 հազար մարդ Է լքել իր տունը
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Սիրիայի Աֆրինի տարածաշրջանում շուրջ 104 հազար մարդ Է լքել իր տունը վերջերս մարտական գործողությունների ակտիվանալու պատճառով: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, մարտի 20-ին կայացած ճեպազրույցում հայտնել Է ՄԱԿ-ի Փախստականների գործերի գործակալության պաշտոնական ներկայացուցիչ Անդրեյ Մախեւիչը:
«Աֆրինի տարածաշրջանում շուրջ 104 հազար մարդ Է լքել իր տունը վերջերս մարտական գործողությունների Էսկալացման պատճառով: Նրանց մեծ մասը՝ շուրջ 75 հազար մարդ, վերաբնակվել Է Թալ Ռիֆաաթում, եւս 29 հազարը՝ Նուբոլում եւ Զահրայում՝ Հալեպի հյուսիսում: Բացի դրանից, շուրջ 10 հազար մարդ, տեղեկատվության համաձայն, գտնվում Է ազ Զիյարում՝ ապարդյուն փորձելով անցնել այն շրջաններ, որոնք վերահսկվում են Սիրիայի կառավարության կողմից»,- ասել Է նա: ՅՈՒՆԻՍԵՖ-ի տվյալներով՝ Աֆրինի տարածաշրջանում Է մնում մոտավորապես 100 հազար մարդ, որոնց կեսը երեխաներ են, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

В Африне из-за боевых действий порядка 104 тысяч человек покинули свои дома
Порядка 104 тысяч человек покинули свои дома в регионе сирийского Африна из-за недавней активизации боевых действий, заявил на брифинге во вторник официальный представитель Агентства ООН по делам беженцев (УВКБ ООН) Андрей Махечич, сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости.
"Порядка 104 тысяч человек покинули свои дома в регионе Африна из-за недавней эскалации боевых действий. Большинство из них, порядка 75 тысяч человек, переселились в Таль Рифаат, еще 29 тысяч в Нубол и Захру на севере Алеппо. Кроме того, порядка 10 тысяч человек, согласно информации, удерживаются в аз-Зияре, безуспешно пытаясь перейти в районы, которые контролируются сирийским правительством", — сказал он.