Պուչդեմոնը պատրաստ Է Մադրիդի հետ բանակցել իր վերադառնալու շուրջ. Le Temps
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կատալոնիայի նախկին ղեկավար Կառլես Պուչդեմոնը պատրաստ Է բանակցել Մադրիդի հետ եւ կարծում Է, որ Իսպանիա իր վերադարձը կդառնար երկրում քաղաքական կյանքի նորմալացման եւ ժողովրդավարության վկայությունը: Այդ մասին, ինչպես հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին, նա հայտարարել Է Le Temps շվեյցարական թերթին տված հարցազրույցում, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Պուչդեմոնը նախօրյակին մասնավոր այցով ժամանել Է Շվեյցարիա՝ մասնակցելու Մարդու իրավունքներին նվիրված միջազգային փառատոնին ու համաժողովին: Երկրի ղեկավարությունն ավելի վաղ հայտարարել Է, որ Բեռնը չի խոչընդոտի քաղաքական գործչի մասնավոր այցին, չնայած այն բանին, որ Իսպանիայում նրա նկատմամբ ձերբակալման օրդեր Է գործում:
«Ես դրական պատասխան կտայի երկխոսության կամ բանավեճերի համար տարածություն ստեղծելու փորձերի վերաբերյալ ցանկացած առաջարկի: Ներկայիս հակամարտությունը կարող Է լուծվել միայն այդ ճանապարհով, այլ ոչ թե 25 կամ 30 տարվա բանտային ժամկետներով, արտաքսմամբ կամ ստորացումներով»,-ասել Է Պուչդեմոնը: Քաղաքական գործիչը նշել Է, որ իրեն չի համարում Կատալոնիայի նախկին ղեկավարը եւ նույնիսկ դիմել Է Իսպանիայի իշխանություններին, որպեսզի նրանք թույլատրեն Կատալոնիայի խորհրդարանին՝ ընտրելու կառավարության ղեկավար, սակայն Մադրիդն ամեն կերպ խոչընդոտում Է դրան:
«Իմ վերադարձը լավ նորություն կդառնար ժողովրդավարության համար: Այն քաղաքական կյանքի նորմալացման հայտանիշ կդառնար: Քաղաքական խաղորդները պետք Է խոսեն միմյանց հետ, մենք միշտ ցանկացել ենք դա: Տարօրինակ Է, որ Իսպանիան բանակցություններ Էր վարում ԷՏԱ ահաբեկչական խմբավորման հետ, որն սպանել Է հարյուրավոր մարդկանց եւ վիրավորել հազարավորների, բայց չի կարողանում երկխոսություն վարել մեզ հետ՝ նրանց հետ, ովքեր ոչ ոքի չեն սպանել, այլ իշխանության են եկել քվեարկության ճանապարհով: Դա անընդունելի Է»,-ասել Է նա:

СМИ узнали, что Пучдемон готов на переговоры с Мадридом о своем возвращении
Бывший глава Каталонии Карлес Пучдемон готов на переговоры с Мадридом и считает, что его возврат в Испанию стал бы свидетельством нормализации политической жизни и демократии в стране. Как сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости, օб этом он заявил в интервью швейцарской газете "Le Temps".
Пучдемон накануне прибыл в Швейцарию с частным визитом для участия в Международном фестивале и форуме по правам человека. Руководство страны ранее заявило, что Берн не будет препятствовать частному приезду политика, несмотря на то, что в отношении него в Испании действует ордер на арест.
"Я с благосклонностью ответил бы на любые предложения о диалоге или попытки создать пространство для дискуссии. Нынешний конфликт может быть разрешен лишь подобным путем, а не тюремными сроками в 25 или 30 лет, изгнанием или унижениями", — сказал Пучдемон.
Политик отметил, что не считает себя бывшим главой Каталонии, и даже обращался в властям Испании, чтобы те разрешили каталонском парламенту избрать главу правительства, однако Мадрид всячески этому препятствует.
"Мое возвращение стало бы хорошей новостью для демократии. Оно стало бы симптомом нормализации политической жизни. Политические игроки должны говорить друг с другом, мы всегда этого хотели. Это странно, что Испания вела переговоры с террористической группировкой ЭТА, которая убила сотни людей и ранила тысячи, но оно не может вести диалог с нами — теми, кто никого не убивал, а пришел (к руководству) путем голосования. Это неприемлемо", — сказал он.