Բիթքոինի՝ աշխարհում առաջին հուշարձանը տեղադրվել Է Սլովենիայում
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Բլոկչեյնի տեխնոլոգիային նվիրված աշխարհում առաջին հուշարձանն Է տեղադրվել Սլովենիայի Կրան քաղաքում: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հայտնել են տեղական զանգվածային լրատվամիջոցները:
Բիթքոինի լոգոտիպի տեսքով մետաղական կառուցվածքը գտնվում Է քաղաքի կենտրոնից ոչ հեռու՝ օղակաձեւ ուղեբաժանքին:
Չնայած այն բանին, հուշարձանն ավելի շատ գաղտնարժույթ Է հիշեցնում, քան բլոկչեյն, հուշարձանի պաշտոնական կայքում նշված Է, որ կառույցը նվիրված Է հենց բլոկչեյնին:
Կառուցվածքի հեղինակները հայտարարել են, որ այս կերպ Սլովենիան ուղերձ Է հղում ամբողջ աշխարհին, որ երկիրը բաց Է թվայնացման, նոր տեխնոլոգնիաների օգտագործման եւ առաջադիմական մտածողության համար:

YEREVAN, MARCH 16, ARMENPRESS. The first monument to the blockchain technology that underpins crypto-currencies took center stage on Tuesday on a roundabout in Slovenia, authorities in the country’s fourth largest city said, Reuters reports.
Weighing three tonnes and with a diameter of about seven meters the circular metal sculpture was unveiled next to the courthouse in Kranj, about 30 kilometers (20 miles) north of the capital Ljubljana.
The design features the ‘B’ symbol crossed by two vertical lines that represents both blockchain and the bitcoin currency.
“We asked citizens on our Facebook page to decide what to place in the new roundabout and this was one of the first ideas we received... Kranj has a lot of companies dealing with high technology,” mayor Bostjan Trilar told Reuters.