«Պոլիմետալ Արմենիա»-ն դադարեցնում է երկրաբանահետախուզական աշխատանքները Լոռիում և Տավուշում
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Պոլիմետալ Արմենիա» ՍՊ ընկերությունը որոշում է կայացրել դադարեցնել Լոռու մարզի Ալավերդի և Շնող, Տավուշի մարզի Նոյեմբերյան և Կողբ համայնքների վարչական տարածքներում երկրաբանահետախուզական աշխատանքների ծրագիրը և շրջակա միջավայրի վրա ազդեցության փորձաքննության իրականացման և այդ գործընթացի շրջանակներում հանրային քննարկման կազմակերպման աշխատանքները:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրեց Նոյեմբերյանի քաղաքապետ Կարեն Աբազյանը, մարտի 14-ին համայնքում են եղել ընկերության տնօրենը և տեղակալը, հանդիպմանը հրավիրված են եղել նաև հասարակական կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ, առողջապահական ոլորտի մասնագետներ: «Ընդհանուր քննարկման արդյունքում նրանք հասկացան, որ այստեղ անիմաստ է նման աշխատանքների իրականացումը: Կարող են ավելի լուրջ խնդիրներ առաջանալ: Այս զրույցից հետո այսօր առավոտյան կապվեցին ինձ հետ և տեղեկացրին, որ որոշել են չեղյալ համարել հանրային լսումը (կայանալու էր մարտի 20-ին-խմբ.): Նրանք հրաժարվում են իրենց մտքից, տպավորություն կա, որ որոշումը ժամանակավոր չէ»,- ասաց Աբազյանը:
Ընկերությունը տեղեկացնում է, որ որոշումը կայացվում է՝ «առաջնահերթ կարևորելով իր գործունեության դրական հանրային ընկալումը»:

YEREVAN, MARCH 15, ARMENPRESS. Polymetal Armenia, a mining company which earlier eyed carrying out mining operations in Alaverdi and Shnogh of Lori Province and Noyemberyan and Koghb in Tavush, announced it has suspended its geological prospecting and exploratory activities in the areas.
Noyemberyan Mayor Karen Abazyan told ARMENPRESS that the executives of the company visited the community March 14. The meeting was also attended by representatives of NGOs and healthcare experts.
“As a result of the overall discussion they understood that carrying out works here is senseless. More serious problems might arise. After this conversation they contacted me today in the morning and said they’ve decided to cancel a previously planned public discussion. They are refusing their idea, it seems this decision isn’t temporary,” he said.
Polymetal Armenia said the decision was made “by prioritizing the positive public image of their activities”.