«Պոլիմետալ Արմենիա»-ն դադարեցնում է երկրաբանահետախուզական աշխատանքները Լոռիում և Տավուշում
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Պոլիմետալ Արմենիա» ՍՊ ընկերությունը որոշում է կայացրել դադարեցնել Լոռու մարզի Ալավերդի և Շնող, Տավուշի մարզի Նոյեմբերյան և Կողբ համայնքների վարչական տարածքներում երկրաբանահետախուզական աշխատանքների ծրագիրը և շրջակա միջավայրի վրա ազդեցության փորձաքննության իրականացման և այդ գործընթացի շրջանակներում հանրային քննարկման կազմակերպման աշխատանքները:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրեց Նոյեմբերյանի քաղաքապետ Կարեն Աբազյանը, մարտի 14-ին համայնքում են եղել ընկերության տնօրենը և տեղակալը, հանդիպմանը հրավիրված են եղել նաև հասարակական կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ, առողջապահական ոլորտի մասնագետներ: «Ընդհանուր քննարկման արդյունքում նրանք հասկացան, որ այստեղ անիմաստ է նման աշխատանքների իրականացումը: Կարող են ավելի լուրջ խնդիրներ առաջանալ: Այս զրույցից հետո այսօր առավոտյան կապվեցին ինձ հետ և տեղեկացրին, որ որոշել են չեղյալ համարել հանրային լսումը (կայանալու էր մարտի 20-ին-խմբ.): Նրանք հրաժարվում են իրենց մտքից, տպավորություն կա, որ որոշումը ժամանակավոր չէ»,- ասաց Աբազյանը:
Ընկերությունը տեղեկացնում է, որ որոշումը կայացվում է՝ «առաջնահերթ կարևորելով իր գործունեության դրական հանրային ընկալումը»:

“Полиметалл Армения” прекращает свою геолого-разведывательную деятельность в Лори и Тавуше
Компания ООО “Полиметалл Армения” приняла решение прекратить программу геолого-разведывательной деятельности в общинах Алаверди и Шнох Лорийской области и Ноемберян и Кохб - Тавушской области, а также осуществление экспертиз, влияющих на окружающую среду и организацию общественных обсуждений на эту тему.
Как сообщил «Арменпресс» мэр города Ноемберяна Карен Абазян, 14 марта в область прибыли директор компании и его заместитель. На встречу были приглашены также представители общественных организаций, специалисты в области здравоохранения.
“По результатам обсуждений, они поняли, что тут бессмысленно проведение подобных работ. Могут возникнуть более серьезные проблемы. После этой беседы, сегодня утром они связались со мной и сообщили, что решили отменить общественные слушания (должны были состояться 20 марта, - ред.). Они отказываются от своих намерений, такое впечатление, что решение это не временное”, - сказал Абазян.
Компания сообщает, что решение принимается “с учетом положительной общественной оценки ее деятельности”.