Բրիտանական հետախուզությունը կսկսի ուսումնասիրել Ադրբեջանի նախագահական ընտանիքի մասնակցությամբ կոռուպցիոն գործարքները
Բրիտանական հետախուզությունը կսկսի ուսումնասիրել Ադրբեջանի նախագահական
ընտանիքի մասնակցությամբ կոռուպցիոն գործարքները
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Բրիտանիայի վարչապետ Թերեզա Մեյը մարտի 14-ին լրագրողների հետ զրույցում նշել է, որ Բրիտանիայի հետախուզությունը և Ազգային հանցավորության գործակալությունը սկսելու է վերահսկել և քննություն իրականացնել կոռուպցիոն գործարքներ իրականացնելու մեջ կասկածվող անձանց ֆինանսական և գործարար վարքագծի շուրջ:
«Ազատություն ռադիոկայան»-ի բրիտանական աղբյուրի փոխանցմամբ, գաղտնի հետաքննության է ենթարկվելու նաև Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի ընտանիքի կողմից այդ երկրում իրականացվող բիզնես-կոմերցիոն գործունեությունը:
Ադրբեջանում իշխող Ալիևյան ընտանիքի կողմից փողերի լվացման մասին անընդհատ նոր ուշագրավ մանրամասներ են ի հայտ գալիս:
Կազմակերպված հանցագործության և կաշառակերության լուսաբանման (Organized Crime and Corruption Reporting Project) նախագիծը 2017 թ. ամռան վերջին  հրապարակել էր տեղեկություն, ըստ որի Ադրբեջանի իշխող էլիտան երկու տարի շարունակ տնօրինել է մոտ 3 միլիարդ ԱՄՆ դոլար արժողությամբ գաղտնի հաշիվ, որի միջոցներով գումարներ են վճարվել եվրոպացի քաղաքական գործիչներին ադրբեջանամետ որոշումներ կայացնելու համար, ինչպես նաև կատարվել են թանկարժեք գնումներ: Նշվում է, որ գումարի մեծ մասը վճարվել է լոբբիստներին, լրագրողներին, քաղաքական գործիչներին ու գործարարներին: Վճարման սխեման հատկապես հաջող է անցել Եվրախորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովում 2013 թվականին Ադրբեջանի համար խիստ կարևոր զեկույցի քվեարկության ժամանակ: Այդ քվեարկությունը կապված է Ադրբեջանում քաղբանտարկյալների հետ:

Британская разведка начнет изучение коррупционных сделок с участием семьи президента Азербайджана
Премьер-министр Великобритании Тереза Мэй, 14 марта, в беседе с журналистами отметила, что британская разведка и Национальное агентство по борьбе с преступностью начнут расследовать финансовую и предпринимательскую деятельность лиц, подозреваемых в коррупционных сделках. Как передает «Арменпресс»,об этом сообщает информационное агентство azadliq.info.
По словам британского источника “Радио Свобода”, секретному расследованию будет подвергнута также бизнес-коммерционная деятельность, которую осуществляет в этой стране семья президента Азербайджана Ильхама Алиева. Все время поступают новые, любопытные подробности об отмывании денег правящей в Азербайджане семьей Алиева.
Проект освещения организованной преступности и коррупции (Organized Crime and Corruption Reporting Project) опубликовал в конце лета 2017 года информацию, согласно которой правящая элита Азербайджана два года подряд владела тайным счетом в около 3 млрд долларов США, посредством которого европейским политическим деятелям выплачивались деньги за принятие проазербайджанских решений, а также совершались дорогостоящие покупки. Отмечается, что большая часть суммы была выплачена лоббистам, журналистам, политическим деятелям и предпринимателям. Схема оплаты особенно удачно сработала в 2013 году, во время голосования в Парламентской ассамблее Евросовета чрезвычайно важного для Азербайджана доклада. Голосование было связано с политзаключенными в Азербайджане.