Հայաստանը նախապատվություն է տալիս պաշտպանողական և պատժիչ, իսկ Ադրբեջանը՝ հարձակվողական զինատեսակների. փորձագետ
Հայաստանը նախապատվություն է տալիս պաշտպանողական և պատժիչ, իսկ
Ադրբեջանը՝ հարձակվողական զինատեսակների. փորձագետ
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի և Ադրբեջանի կողմից սպառազինության գնումների կառուցվածքը ելնում է այն նպատակներից, որ հետապնդում են երկրները. ըստ այդմ՝ Հայաստանն ավելի շատ նախապատվությունը տալիս է պաշտպանական, ինչպես նաև պատժիչ հարվածներ հասցնելու համար նախատեսված զինատեսակներին, մինչդեռ Ադրբեջանի նախապատվությունը հստակ է՝ այն ամենը, ինչ պետք է հարձակվողական օպերացիայի համար: «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում այսպիսի կարծիք հայտնեց Միջազգային և անվտանգության հարցերի հայկական ինստիտուտի փորձագետ Ռուբեն Մեհրաբյանը՝ ուշագրավ համարելով նաև այն հանգամանքը, որ Ադրբեջանը սպառազինության իր պահանջմունքը մեծամասամբ բավարարում է Հայաստանի ռազմավարական դաշնակից Ռուսաստանի կողմից արվող մատակարարումների հաշվին:
«Մակերեսային վերլուծությունը ցույց է տալիս, թե ինչ նպատակներ են հետապնդում այդ գնումները, դրանք ստիպում են անել հետևություններ և մշակել համապատասխան հակաքայլեր: Ես կարծում եմ, որ ուղղակի օրվա հրամայական է, որ Հայաստանը դիվերսիֆիկացնի իր պաշտպանական և անվտանգության քաղաքականությունը, արտաքին քաղաքականությունը»,- ասում է փորձագետը:
Նրա գնահատմամբ՝ ինտենսիվացնելով այդ ուղղությունները, Հայաստանը պետք է հասնի նրան, որպեսզի Ադրբեջանի համար պատերազմի սանձազերծման քաղաքական գինը դառնա անընդունելի: Փորձագետը շեշտում է, որ սա առաջին հերթին արտաքին քաղաքականության գործառույթն է:
Միևնույն ժամանակ Ռուբեն Մեհրաբյանն ընդգծում է, որ Հայաստանը չպետք է մոռանա բանակի արդիականացման մասին, որպեսզի Ադրբեջանի համար գայթակղության որևէ տեղ չմնա: «Պետք է այնպես անել, որ նրանց մտքով անգամ չանցնի, որ կարող են հաջողության հասնել, եթե նույնիսկ պատրաստ լինեն այդ բարձր և անընդունելի քաղաքական գինը վճարել և պատերազմ սանձազերծել»,- եզրափակեց փորձագետը:
Ստոկհոլմի խաղաղության հիմնախնդիրների հետազոտման միջազգային ինստիտուտը (ՍԻՊՐԻ) մարտի 12-ին նոր զեկույց է հրապարակել սպառազինությունների համաշխարհային առևտրի վերաբերյալ: Ըստ զեկույցի՝ Հայաստանը զենքի ներկրման ծավալով աշխարհում 54-րդ երկիրն է: Վերջին երկու տարիներին Հայաստանը ներկրել է 124 միլիոն դոլարի զենք՝ հիմնականում ՌԴ-ից: Ադրբեջանը, որը վերջին երկու տարիներին 551 միլիոն դոլարի զենք է ներկրել,  սպառազինության ներկրման ծավալով 27-րդն է աշխարհում: Ադրբեջանը հիմնականում զենք է ներկրել Ռուսաստանից և Իսրայելից:

Эксперт: Армения отдает предпочтение оборонительному и карательному оружию, Азербайджан – наступательному
Покупка вооружений Армнией и Азербайджаном исходит из целей, которые они преследуют. При этом Армения предпочитает оборонительное оружие, Азербайджан – наступательное, приводит «Арменпресс» мнение эксперта-политолога Рубена Меграбяна. Эксперт особенно отмечает тот факт, что Азербайджан львиную долю своего оружия закупает у стратегического союзника Армении России.
«Уже поверхностный анализ показывает, какова цель этих закупок и мы должны сделать соответствующие выводы. Я считаю, что есть настоятельная необходимость в диверсификации оборонительной политики Армении, ее внешней политики», - отметил эксперт.
По его словам, интенсифицируя эти направления, Армения должна достичь того, чтобы возобновление военных действий стало неподъемным для Азербайджана. А это функция в первую очередь внешней политики.
При этом Армения не должна забывать о модернизации армии: «У Азербайджана даже в мыслях не должно быть, что он может одержать победу, даже если они готовы заплатить за нее неприемлемую цену, развязав войну».
Стокгольмский институт исследования проблем мира (СИИПМ) 12 марта опубликовал новый доклад о международной торговле оружием. Армения на 54-ом месте по его импорту. За последние два года закуплено оружия на 124 млн. долларов США, в основном из России. Азербайджан на 27-ом месте с импортом оружия на 551 млн.долларов. Основные его экспортеры - Россия и Израиль.