Հայաստանը նախապատվություն է տալիս պաշտպանողական և պատժիչ, իսկ Ադրբեջանը՝ հարձակվողական զինատեսակների. փորձագետ
Հայաստանը նախապատվություն է տալիս պաշտպանողական և պատժիչ, իսկ
Ադրբեջանը՝ հարձակվողական զինատեսակների. փորձագետ
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի և Ադրբեջանի կողմից սպառազինության գնումների կառուցվածքը ելնում է այն նպատակներից, որ հետապնդում են երկրները. ըստ այդմ՝ Հայաստանն ավելի շատ նախապատվությունը տալիս է պաշտպանական, ինչպես նաև պատժիչ հարվածներ հասցնելու համար նախատեսված զինատեսակներին, մինչդեռ Ադրբեջանի նախապատվությունը հստակ է՝ այն ամենը, ինչ պետք է հարձակվողական օպերացիայի համար: «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում այսպիսի կարծիք հայտնեց Միջազգային և անվտանգության հարցերի հայկական ինստիտուտի փորձագետ Ռուբեն Մեհրաբյանը՝ ուշագրավ համարելով նաև այն հանգամանքը, որ Ադրբեջանը սպառազինության իր պահանջմունքը մեծամասամբ բավարարում է Հայաստանի ռազմավարական դաշնակից Ռուսաստանի կողմից արվող մատակարարումների հաշվին:
«Մակերեսային վերլուծությունը ցույց է տալիս, թե ինչ նպատակներ են հետապնդում այդ գնումները, դրանք ստիպում են անել հետևություններ և մշակել համապատասխան հակաքայլեր: Ես կարծում եմ, որ ուղղակի օրվա հրամայական է, որ Հայաստանը դիվերսիֆիկացնի իր պաշտպանական և անվտանգության քաղաքականությունը, արտաքին քաղաքականությունը»,- ասում է փորձագետը:
Նրա գնահատմամբ՝ ինտենսիվացնելով այդ ուղղությունները, Հայաստանը պետք է հասնի նրան, որպեսզի Ադրբեջանի համար պատերազմի սանձազերծման քաղաքական գինը դառնա անընդունելի: Փորձագետը շեշտում է, որ սա առաջին հերթին արտաքին քաղաքականության գործառույթն է:
Միևնույն ժամանակ Ռուբեն Մեհրաբյանն ընդգծում է, որ Հայաստանը չպետք է մոռանա բանակի արդիականացման մասին, որպեսզի Ադրբեջանի համար գայթակղության որևէ տեղ չմնա: «Պետք է այնպես անել, որ նրանց մտքով անգամ չանցնի, որ կարող են հաջողության հասնել, եթե նույնիսկ պատրաստ լինեն այդ բարձր և անընդունելի քաղաքական գինը վճարել և պատերազմ սանձազերծել»,- եզրափակեց փորձագետը:
Ստոկհոլմի խաղաղության հիմնախնդիրների հետազոտման միջազգային ինստիտուտը (ՍԻՊՐԻ) մարտի 12-ին նոր զեկույց է հրապարակել սպառազինությունների համաշխարհային առևտրի վերաբերյալ: Ըստ զեկույցի՝ Հայաստանը զենքի ներկրման ծավալով աշխարհում 54-րդ երկիրն է: Վերջին երկու տարիներին Հայաստանը ներկրել է 124 միլիոն դոլարի զենք՝ հիմնականում ՌԴ-ից: Ադրբեջանը, որը վերջին երկու տարիներին 551 միլիոն դոլարի զենք է ներկրել,  սպառազինության ներկրման ծավալով 27-րդն է աշխարհում: Ադրբեջանը հիմնականում զենք է ներկրել Ռուսաստանից և Իսրայելից:

Armenia gives preference to defensive and punitive, whereas Azerbaijan to offensive weapons, says expert
YEREVAN, MARCH 14, ARMENPRESS. The structure of armament purchase by Armenia and Azerbaijan derives from the goals pursued by countries: therefore, Armenia gives more preference to weapons designed for defensive and punitive attacks, whereas Azerbaijan’s preference is clear – everything that is needed for conducting an offensive operation, Ruben Mehrabyan – expert at the Armenian Institute of International and Security Affairs (AIISA), told Armenpress.
He said Azerbaijan’s demand for weapons is mostly met at the expense of arms supplies by Armenia’s strategic ally Russia.
“Surface analysis shows what goals these purchases pursue, they force to make conclusions and develop respective countermeasures. I think that it’s just the imperative of the day that Armenia diversifies its defense and security policy, as well as the foreign policy”, the expert noted.
According to him, by intensifying these directions Armenia must reach the point that the political price of unleashing a war must become unacceptable for Azerbaijan. The expert stated that this is first of all the function of the foreign policy.
At the same time Ruben Mehrabyan noted that Armenia should not forget about the Army’s modernization so that there is no place of temptation for Azerbaijan. “Actions must be taken so that they even cannot imagine that they can achieve success even if they are ready to pay that high and unacceptable political price and unleash a war”, he said.
The Stockholm International Peace Research Institute (SIPRI)on March 12 released a new report on international arms transfers. According to the report, Armenia is ranked 54th in terms of the arms import volumes. Over the past two years Armenia imported weapons worth 124 million USD mostly from Russia. Azerbaijan imported weapons worth 551 million USD in the past two years and is ranked 27th. It mainly imported weapons from Russia and Israel.