Պեկինը պատասխան քայլեր կձեռնարկի ԱՄՆ-ի հետ առեւտրական պատերազմի դեպքում
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Չինաստանը եւ ԱՄՆ-ը կարող են համաշխարհային ասպարեզում մրցակիցներ լինել, բայց ոչ հակառակորդներ, Չինաստանը մտադիր չԷ համաշխարհային ասպարեզում փոխարինել Միացյալ Նահանգներին: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, Ժողովրդական ներկայացուցիչների համաչինական ժողովի նստաշրջանի շրջանակներում կայացած մամուլի ասուլիսում հայտարարել Է ՉԺՀ-ի արտաքին գործերի նախարար Վան Ին:
«Երկրների միջեւ կարող Է առողջ մրցակցություն լինել, ինչը նորմալ Է: Նրանք կարող են մրցակցել, բայց չդառնալ հակառակորդներ»,- ասել Է նա:
Նախարարը ասել Է, որ երկխոսության միջոցով ԱՄՆ-ի առեւտրական խնդիրների լուծման հույս ունի եւ հանդես Է եկել առեւտրական պատերազմի դեմ:
«Ինչպես ցույց Է տալիս պատմությունը, խնդիրներն առեւտրական պատերազմների միջոցով լուծել հնարավոր չԷ»,- ընդգծել Է նախարարը: Որպես կանոն, պատերազմից տուժում Է հենց այն երկիրը, որն այն սանձազերծում Է:
«ԱՄՆ-ի հետ առեւտրական պատերազմի դեպքում Չինաստանն անհրաժեշտ պատասխան քայլեր կձեռնարկի»,- նշել Է նա, հաղորդել Է «Ինտերֆաքս»-ը:

Пекин пообещал ответить в случае объявления США торговой войны
Китай и США могут быть конкурентами, но не противниками на мировой арене, Китай не намерен на мировой арене подменять Соединенные Штаты, заявил на пресс-конференции в рамках сессии Всекитайского собрания народных представителей министр иностранных дел КНР Ван И.
"Между странами может существовать здоровая конкуренция, что является нормальным. Они могут соперничать, но не становится противниками ", - сказал он.
Он сказал, что надеется на решение торговых проблем в США путем диалога и высказался против торговой войны.
"Как показывает история, с помощью торговых войн проблемы решить невозможно", - подчеркнул министр. Как правило, от войны страдает именно та страна, которую ее развязывает.