Հայաստանի արտգործնախարարն ընդունել է ԱՄՆ պետքարտուղարի տնտեսական հարցերով փոխտեղակալին
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը մարտի 5-ին ընդունել է ԱՄՆ պետքարտուղարի՝ տնտեսական և բիզնեսի հարցերով փոխտեղակալ Բրայան ՄաքՖիթերսին:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ արտգործնախարարության մամուլի, տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապի վարչությունից, ողջունելով հյուրին` արտգործնախարար Նալբանդյանը բարձր է գնահատել հայ-ամերիկյան գործընկերային հարաբերությունները և կարևորել է բարձրաստիճան շփումները, որոնք լավ առիթ են ընձեռում երկկողմ և բազմակողմ օրակարգի հարցերը քննարկելու համար: Այս համատեքստում ԱԳ նախարարը նշել է, որ անցյալ ամիս Երևանում էր գտնվում ԱՄՆ պետքարտուղարի փոխտեղակալ Բրիջիթ Բրինքը, ում հետ քննարկվեցին նաև առևտրատնտեսական կապերի առավել ակտիվացման հնարավոր ուղիները:
Շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար՝ Բրայան ՄաքՖիթերսը նշել է. «Տնտեսական և առևտրային կապերն օգնում են ձևավորել միավորումներ ու գործընկերություններ, և ինձ գոհացնում են մեր համատեղ ջանքերն ուղղված առևտրի ծավալների ընդլայնմանը և Հայաստանում ամերիկյան ներդրումների խթանմանը: Մենք կուզենայինք, որ Հայաստանն ակտիվորեն օգտվի Արտոնությունների ընդհանրացված համակարգի ներքո ընձեռված հնարավորություններից»:
Հանդիպմանը զրուցակիցները քննարկել են առևտրատնտեսական կապերի առավել խթանմանը, համապատասխան իրավապայմանագրային հիմքի ընդայմանն առնչվող հարցեր, կարևորել են Առևտրի և ներդրումների հայ-ամերիկյան խորհրդի և հայ-ամերիկյան միջկառավարական հանձնաժողովի գործունեությունը:
Կողմերը գոհունակությամբ արձանագրել են, որ վերջին տարիներին երկկողմ առևտրաշրջանառության ծավալներն ավելացել են՝ միաժամանակ ընդգծելով, որ հայ-ամերիկյան առևտրատնտեսական հարաբերություններում առկա մեծ ներուժը հնարավոր կլինի համատեղ քայլերով առավել արդյունավետ օգտագործել:

Глава МИД Армении принял заместителя помощника госсекретаря США по экономическим вопросам и бизнесу
Министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян 5 марта принял заместителя помощника госсекретаря США по экономическим вопросам и бизнесу Брайана МакФиттерса.
Как сообщили Арменпресс в Управлении информации и связей с общественностью МИД Армении, приветствуя гостя, Эдвард Налбандян высоко оценил армяно-американское партнерство и подчеркнул важность контактов на высоком уровне, которые дают хорошие возможности для обсуждения двусторонних и многосторонних вопросов повестки дня. В этом контексте министр иностранных дел отметил, что в прошлом месяце в Ереване находилась заместитель госсекретаря США по вопросам Европы и Евразии Бриджит Бринк, с которой также были обсуждены возможные пути активизации торгово-экономических связей.
Выразив благодарность за прием, Брайан Макфиттерс отметил: «Экономические и торговые связи помогают формировать союзы и партнерства, и я доволен нашими совместными усилиями по расширению торговли и увеличению американских инвестиций в Армении. Мы хотели бы, чтобы Армения активно использовала возможности, предоставляемые в рамках Обобщенной системы преференций».
В ходе встречи собеседники обсудили вопросы, связанные с дальнейшим содействием торгово-экономическим связям, расширением договорно-правовой базы, подчеркнули важность деятельности Армяно-американского совета по торговле и инвестициям и армяно-американской межправительственной комиссии.
Стороны с удовлетворением отметили, что за последние годы объем двустороннего товарооборота увеличился, подчеркнув, что большой потенциал в торгово-экономических отношениях между Арменией и США совместными усилиями возможно будет эффективно реализовать.