Երկու ամսում Հայաստանում հարկային եկամուտներն աճել են մոտ 12 տոկոսով
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ընթացիկ տարվա հունվար-փետրվարին պետական բյուջեի հարկային ու մաքսային եկամուտները կազմել են 183.9 միլիարդ դրամ, որը 2017-ի երկու ամիսների համեմատ աճել է 11.7 տոկոսով:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` այս մասին լրագրողների հետ հանդիպմանը տեղեկացրեց Պետեկամուտների կոմիտեի նախագահի առաջին տեղակալ Կարեն Բրուտյանը: Նրա խոսքով` առանց մաքսային գծով վճարների՝ առևտրային հարկ վճարողներն այս տարի 12.2 տոկոսով ավելացրել են վճարած հարկերը՝ 2017-ի նույն ժամանակաշրջանի համեմատ: «Խոշոր ու միջին հարկ վճարողների ցուցանիշների աճը կազմել է 104 տոկոս, փոքր հարկ վճարողներինը`19,5 տոկոս: Աճի այս տեմպերը տնտեսական ակտիվության և օրենսդրական փոփոխությունների արդյունք են, ինչը թույլ է տալիս ասել, որ հարկային եկամուտների աճն ապահովվել է ստվերի կրճատման հաշվին»,-ասաց Կարեն Բրուտյանը:
2017-ին պետական բյուջե հաշվեգրված հարկային ու մաքսային եկամուտները կազմել են 1 տրիլիոն 201.6 միլիարդ դրամ`ներառյալ ԱԱՀ վերադարձի գումարները, ինչը նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ ավելի է 124,7 միլիարդ դրամով կամ 11,6 տոկոս: Աճն ապահովվել է առանց գերավճարների. 2017-ի ընթացքում գերավճարները նվազել են 13.1 միլիարդ դրամով կամ 9 տոկոսով:

За два месяца налоговые доходы в Армении выросли на 12%
Налоговые и таможенные доходы в госбюджет за январь-февраль текущего года составили 183.9 млрд драм, что по сравнению с аналогичным периодом 2017 г. больше на 12%.
Как передает «Арменпресс», об этом на встрече с журналистами сообщил первый заместитель председателя Комитета по госдоходам Карен Брутян.
По его словам, по сравнению с прошлым годом на 12,2% выросли уплаченные налоги с торговли, без учета таможенных выплат. «По крупным и средним налогоплательщикам рост составил 104%, малым – 19,5%. Такие темпы роста являются результатом экономической активности и законодательных изменений, что позволяет говорить о росте налоговых доходов за счет сокращение тени», - сказал К. Брутян.
Налоговые и таможенные доходы в госбюджет в 2017 г. составили 1 триллион  201.6 милиардов драм, включая суммы возврата НДС, что превышает прошлогодние показатели на  124,7 млрд драм, или на 11,6 %. Рост обеспечен без переплат; за   2017 г. они снизились на 13.1 млрд драм, или на 9 %.