Ամերիկացի կինոակադեմիկոսները քվեարկել են «Օսկար» մրցանակի դափնեկիրների օգտին
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ-ի կինոակադեմիայի անդամներն ավարտել են քվեարկությունը «Օսկար» հեղինակավոր կինոմրցանակի հաղթողների օգտին, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Քվեարկությունն սկսվել Էր փետրվարի 20-ին: Մեկ շաբաթվա ընթացքում կինոակադեմիկոսները կարող Էին ձայն տալ իրենց ֆավորիտների օգտին: Եթե յուրաքանչյուր կատեգորիայի անվանակարգորդներին ընտրում են կազմակերպության պրոֆեսիոնալ բաժանմունքների շրջանակներում, ապա հաղթողներին ձայների պարզ մեծամասնությամբ որոշում են կինոակադեմիայի բոլոր անդամները:
2018 թվականին կինոակադեմիկոսները վերջին անգամ իրենց ֆավորիտների օգտին կարող են քվեարկել թղթի վրա. սկսած հաջորդ տարվանից՝ կինոակադեմիկոսները քվեարկելու են միայն առցանց:
Այս տարի «Լավագույն ֆիլմ» կատեգորիայում գլխավոր պարգեւին հավակնում Է ինը կինոնկար՝ «Հեռու ինձանից», «Լեդի Բյորդ», «Թափանցիկ թել», «Մութ ժամանակներ», «Ջրի ձեւը», «Երեք բիլբորդ Էբինգի սահմանին, Միսսուրի», «Ինձ կոչիր իմ անունով», «Դյունկերկ» եւ «Գաղտնի դոսիե» ֆիլմերը:
ԱՄՆ-ի կինեմատոգրաֆիական արվեստների եւ գիտությունների ակադեմիայի «Օսկար» մրցանակի հանձնման հոբելյանական 90-րդ արարողությունը կկայանա մարտի 4-ին Լոս Անջելեսի Dolby Theatre կինոթատրոնում: Այն երկրորդ անգամ անընդմեջ վարելու Է կատակերգակ Ջիմի Քիմելը: «Օսկար» մրցանակը հանձնվում Է 24 անվանակարգում, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

Американские киноакадемики проголосовали за лауреатов премии "Оскар"
Члены киноакадемии США завершили голосование за победителей престижной кинопремии "Оскар", церемония вручения награды пройдет в Лос-Анджелесе 4 марта, сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости.
Юбилейная 90-я церемония вручения награды Академии кинематографических искусств и наук США "Оскар" состоится 4 марта в кинотеатре Dolby Theatre в Лос-Анджелесе, ее ведущим второй год подряд станет комик Джимми Киммел.
Голосование началось 20 февраля. В течение недели члены киноакадемии могли отдать голоса за своих фаворитов. Если номинантов в каждой категории выбирают в рамках профессиональных отделений организации, то победителей определяют все члены киноакадемии простым большинством голосов.
В 2018 году киноакадемики в последний раз могли проголосовать за своих любимцев на бумаге: начиная со следующего года киноакадемики будут голосовать только онлайн.
Премия "Оскар" вручается в 24 категориях.
На главную награду в категории "Лучший фильм" претендуют девять картин: "Прочь", "Леди Берд", "Призрачная нить", "Темные времена", "Форма воды", "Три билборда на границе Эббинга, Миссури", "Зови меня своим именем", "Дюнкерк" и "Секретное досье".
В числе претендентов на премию в категории "Лучший фильм на иностранном языке" попал фильм российского режиссера Андрея Звягинцева "Нелюбовь", конкуренцию ему составят чилийский фильм "Фантастическая женщина" (режиссер Себастьян Лелио), ливанская картина "Оскорбление" (Зиад Дуэри), венгерский фильм "О теле и душе" (Ильдико Эньеди) и шведский "Квадрат" (Рубен Эстлунд).