Ազգային ժողովի բոլոր խմբակցությունները կողմ են «Սումգայիթյան ոճրագործությունների 30-րդ տարելիցի մասին» հայտարարության նախագծին
Ազգային ժողովի բոլոր խմբակցությունները կողմ են «Սումգայիթյան
ոճրագործությունների 30-րդ տարելիցի մասին» հայտարարության նախագծին
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ազգային ժողովի արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովը փետրվարի 23-ին հրավիրել էր արտահերթ նիստ՝ քննարկելու հայերի նկատմամբ Ադրբեջանի ոճրագործությունների դատապարտման վերաբերյալ հայտարարության նախագիծը:
Նիստի հիմնական զեկուցող, հանձնաժողովի նախագահ Արմեն Աշոտյանը հայտարարեց, որ ԱԺ բոլոր խմբակցությունները կողմ են «Սումգայիթյան ոճրագործությունների 30-րդ տարելիցի մասին» հայտարարությունն ընդունելուն: Նրա դիտարկմամբ՝ հայտարարությունը վերնագրված է Սումգայիթյան ոճրագործությունների անվանմամբ, բայց այնտեղ ներառված են Ադրբեջանի կողմից դրսևորված հայատյացության այլ դեպքեր եւս:
«Հայտարարության մեջ տեղ են գտել նաեւ Բաքվում և Շուշիում եղած ջարդերն ու առ այսօր տեղի ունեցող իրադարձությունները։ Փաստերը վկայում են, որ Ադրբեջանում հակահայկական քաղաքականությունը պետական մակարդակի բարձրացված քաղաքականություն է, որն ուղեկցվում է միջազգային իրավունքների, հատկապես հումանիտար իրավունքի խախտմամբ»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ նշեց նա:
Արմեն Աշոտյանի խոսքով՝ գայթակղությունը մեծ էր ավելի կոշտ որակումներ տալ, սակայն  իրենք պահպանել են թե իրավական, թե քաղաքական լեզուն: Նա շեշտեց, որ հայտարարությունը մեծ մասամբ ուղղված է հենց արտաքին լսարանին:
«Հայտարարությունը նպատակ ունի լայն միջազգային հանրությանը տեղեկացնել՝ ակնկալելով, որ այն պատշաճ գնահատականի կարժանացնի փաստարկված իրադարձությունները»,-ասաց Արմեն Աշոտյանը՝ հավելելով, որ նման քաղաքական հայտարարության անհրաժեշտություն կա, եւ որ այն կազմելուց առաջ խորհրդակցել են փորձագիտական հանրության հետ:

Armenian Parliament’s all factions support draft statement on 30th anniversary of Sumgait Pogroms
YEREVAN, FEBRUARY 23, ARMENPRESS. The Armenian parliamentary standing committee on foreign affairs convened an extraordinary session on February 23 to discuss the draft statement on condemning the Azerbaijani crimes against Armenians, reports Armenpress.
Chairman of the committee Armen Ashotyan said all parliamentary factions support adopting the statement on the “30th anniversary of Sumgait Pogroms”. He said the statement also includes other cases of Armenophobia demonstrated by Azerbaijan.
“The statement also includes the massacres held in Baku and Shushi, as well as the ongoing events. The facts show that the anti-Armenian policy is a state-level policy in Azerbaijan which is accompanied by violations of international rights, in particular, the humanitarian law”, Ashotyan said.
He highlighted that the statement is mostly directed to the foreign audience.
“The statement aims at informing the broad international community with the expectation that it will properly assess the factual events”, Armen Ashotyan said, adding that there is a need for such political statement, and they consulted with the expert community before preparing the document.