Դանիան 27 մլն եվրոյի չափով ֆինանսական օգնություն կհատկացնի Վրաստանին
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Դանիայի կառավարությունը «հարեւանության ծրագրի» շրջանակներում Վրաստանին ֆինանսական օգնություն կհատկացնի 27 մլն եվրոյի չափով: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, փետրվարի 23-ին հայտնել Է Վրաստանի ԱԳ նախարարությունը՝ ամփոփելով նախօրյակին ուշ երեկոյան Թբիլիսիում երկու երկրների արտաքին գործերի նախարարների՝ Միխայիլ Ջանելիձեի եւ Անդերս Սամուելսենի հանդիպման արդյունքները:
Ինչպես նշել են գերատեսչությունում, Ջանելիձեն շնորհակալություն Է հայտնել Դանիային «այս որոշման եւ Վրաստանում ժողովրդավարական բարեփոխումներին աջակցելու համար»:
«Դանիայի հարեւանության ծրագիրը» եւ հատկացված 27 մլն եվրոն կնպաստեն Վրաստանում ժողովրդավարության եւ ժողովրդավարական ինստիտուտների ամրապնդմանը, տնտեսությանի կայուն զարգացմանը»,-հայտարարել Է նախարարը:
Դանիայի ԱԳ նախարար Անդերս Սամուելսենը Վրաստանում Է գտնվում իր առաջին պաշտոնական այցով: Այցը կտեւի երկու օր (փետրվարի 22-23-ը), դրա շրջանակներում Սամուելսենը հանդիպում կունենա նաեւ վարչապետ Գեորգի Կվիրիկաշվիլիի, կառավարության առաջին փոխվարչապետ, Էկոնոմիկայի եւ կայուն զարգացման նախարար Դմիտրի Կումսիշվիլիի հետ, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Дания выделит Грузии €27 млн на укрепление демократии и развитие экономики
Правительство Дании в рамках "программы соседства" выделит Грузии финансовую помощь в размере €27 млн. Как передает Арменпресс, об этом в пятницу сообщил МИД Грузии по итогам прошедшей накануне поздно вечером в Тбилиси встречи министров иностранных дел двух стран Михаила Джанелидзе и Андерса Самуэльсена.
Как сообщили в ведомстве, Джанелидзе поблагодарил Данию "за данное решение и за поддержку демократических реформ Грузии". "Программа соседства Дании" и выделяемые €27 млн послужат еще большему укреплению демократии и демократических институтов в Грузии, устойчивому развитию экономики", - заявил министр.
Глава МИД Дании Андерс Самуэльсен находится в Грузии с первым официальным визитом. Визит продлится два дня (22-23 февраля), в его рамках Самуэльсен встретится также с премьер-министром Георгием Квирикашвили, первым вице-премьером правительства, министром экономики и устойчивого развития Дмитрием Кумсишвили.