Հայաստանի և Լիբանանի նախագահները համակարծիք են՝ Մերձավոր Արևելքի ճգնաժամերը պետք է ունենան խաղաղ լուծումներ
Հայաստանի և Լիբանանի նախագահները համակարծիք են՝ Մերձավոր Արևելքի
ճգնաժամերը պետք է ունենան խաղաղ լուծումներ
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի և Լիբանանի նախագահները համակարծիք են Մերձավոր Արևելքի ճգնաժամերին խաղաղ լուծումներ գտնելու հարցում: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` այս մասին ՀՀ նախագահի նստավայրում բարձր մակարդակի բանակցություններից հետո հայտարարեց Լիբանանի Հանրապետության նախագահ Միշել Աունը: «Քննարկել ենք Մերձավոր Արևելքում տիրող իրավիճակը, տարածաշրջանի որոշ երկրների ճգնաժամերն ու բռնկված պատերազմները, հատկապես մեր հարևան Սիրիայում։ Համաձայնեցինք այդ ճգնաժամերին խաղաղ լուծումներ գտնելու ու պատերազմական մեքենան դադարեցնելու անհրաժեշտության շուրջ, քանի որ բռնությունը միայն բռնություն ու ծայրահեղականություն է ծնում, ինչի ապացույցն են մեր տարածաշրջանում սկիզբ առած վերջին 7 տարիներին շարունակվող խռովությունները»,-ասաց Լիբանանի նախագահը:
Բարձրաստիճան հյուրը նշեց, որ Սերժ Սարգսյանի հետ խոսել են նաև սիրիացի ներգաղթյալների խնդրի մասին և ընդգծել Սիրիայի անվտանգ տարածքներ նրանց վերադարձի անհրաժեշտությունը: «Նախագահին ներկայացրեցի, որ մեր երկիրը սոցիալական, տնտեսական, անվտանգության առումով ճնշումների է ենթարկվում` իր տարածքում ունենալով մեկուկես միլիոն ներգաղթյալ, որոնց կարիքները հոգալու համար չկան միջազգային օգնության բավարար միջոցներ: Այս կապակցությամբ մենք շեշտեցինք, որ անհրաժեշտ է աշխատանք տանել հասնելու միջազգային փոխհամաձայնության, որը կապահովի սիրիացի փախստականների վերադարձն իրենց երկրի անվտանգ տարածքներ ու դա կլինի սիրիական պետության վերահսկողության ներքո»,-նշեց պաշտոնյան:
Նախագահ Աունը շեշտեց նաև երկկողմ ու միջազգային համագործակցության ամրապնդման անհրաժեշտությունն` ընդդեմ ահաբեկչության, քանի որ որևէ երկիր զերծ չի կարող մնալ դրա վտանգներից:

Armenia, Lebanon presidents concur on need to find peaceful solution for Middle East crises
YEREVAN, FEBRUARY 22, ARMENPRESS. The presidents of Armenia and Lebanon concur that the crises in the Middle East require finding peaceful solutions, President of Lebanon Michel Aoun said after holding talks with Armenian counterpart Serzh Sargsyan in Yerevan.
“We discussed the situation in the Middle East, crises and wars in certain countries of the region, especially in our neighbor Syria. We agreed over the necessity of finding peaceful solutions to the crises and ending the war machine, because violence gives birth to violence and extremism only, the proof of which are the continuing unrests of the last 7 years which began in our region”, the Lebanese president said.
President Aoun mentioned that the issue of Syrian migrants was also discussed, and the need of their return to safe areas of Syria was stressed. “I presented to the President that our country is being pressured in social, economic and security terms, having one and a half million migrants on its territory, with no sufficient international aid measures to take care of their needs. On this occasion we stressed that it is necessary to work to achieve international mutual agreement which will ensure the return of Syrian refugees to safe areas of their country and it will be under the control of the Syrian state”, he said.
President Aoun emphasized the need for strengthening bilateral and international cooperation against terrorism.