Ռուսաստանի, Իրանի և Թուրքիայի ԱԳ նախարարների հանդիպումը տեղի կունենա Աստանայում
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ռուսաստանի, Իրանի և Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարարների հանդիպումը տեղի կունենա երկու շաբաթից՝ Աստանայում: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, վկայակոչելով ՏԱՍՍ-ը, այդ մասին հայտարարել է Իրանի ԱԳ նախարար Մոհամմադ Ջավադ Զարիֆը:
«Երկու շաբաթ անց Աստանայում Սիրիայում հրադադարի պահպանման երաշխավոր երեք երկրները կհանդիպեն ԱԳ նախարարների մակարդակով, որպեսզի նվազեցնեն լարվածության մակարդակը Սիրիայում, և որպեսզի այնուհետև նախապատրաստեն Ստամբուլում գագաթնաժողովի անցկացումը, որպեսզի այնտեղ զբաղվեն քաղաքական կարգավորմամբ»,- ասել է Զարիֆը:
Նա նաև ընդգծել է, որ Մոսկվան ու Թեհրանը սերտորեն համագործակցում են ահաբեկչության և Սիրիայում ծայրահեղականության դեմ պայքարում: «Մենք հաջողակ ենք եղել այդ գործում»,- ասել է Իրանի ԱԳ նախարարը:

Встреча глав МИД РФ, Ирана и Турции пройдет в Астане через две недели
Встреча министров иностранных дел России, Ирана и Турции пройдет в Астане через две недели. Как передает Арменпресс со ссылкой на ТАСС, об этом заявил журналистам в понедельник глава МИД Ирана Мохаммад Джавад Зариф.
"Через две недели в Астане три страны-гаранта (режима прекращения боевых действий в Сирии) встретятся на уровне министров иностранных дел, чтобы снизить уровень напряжённости в Сирии, и чтобы потом подготовить почву для проведения саммита в Стамбуле, чтобы там заниматься политическим урегулированием", - сказал Зариф.
Он также отметил, что Москва и Тегеран тесно сотрудничают в противодействии терроризму и экстремизму в Сирии. "Мы были успешны в этом деле", - сказал глава МИД Ирана.