Իրանի հարավում ավիավթարի արդյունքում կենդանի մնացածներ չկան
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իրանի հարավում ավիավթարի ենթարկված օդանավում գտնվող բոլոր ուղևորները և անձնակազմը զոհվել են։ Այս մասին Tasnim գործակալությունը հայտնել է հղում կատարելով Aseman Airlines ավիաընկերության ղեկավարին, որի օդանավը կործանվել է Իրանի Սպահանի նախանգում։
«Բոլոր ուղևորները, ինչպես նաև ATR 72-600 ինքնաթիռի անձնակազմի 6 անդամները զոհվել են վթարի ժամանակ»,- ասել է նա՝ հաստատելով, որ նավակողին գտնվել է 66 մարդ։
Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով ՏԱՍՍ-ը, Իրանի ավիացիոն իշխանությունների տվյալներով՝  ինքնաթիռը Թեհրանի օդանավակայանից օդ է բարձրացել տեղական ժամանակով ժամը 08:00 (Երևանի ժամանակով 08։30-ին) և ուղղություն վերցրել դեպի Սպահանի նահանգի հարավ-արևմուտքում գտնվող Յասուջ քաղաք։ Միջադեպը, որի  պատճառները դեռևս չեն պարզվել, տեղի է ունեցել Զագրոս լեռնային համակարգի Դենա լեռան շրջանում, Իրանի մայրաքաղաքից մոտ 500 կմ և ժամանման վայրից 25 կմ հեռավորության վրա։ IRNA լրատվական գործակալության տվյալներով՝  օդանավը կործանվել է Սեմիրոմ բնակավայրից 120 կմ հեռավորության վրա։
Օդանավի անկման վայր են ուղարկվել փրկարարներ, սակայն որոնումները բարդացնում են անբարենպաստ եղանակային պայմանները։ Նախնական տեղեկատվության համաձայն՝ ողբերգությունից քիչ առաջ օդանավի անձնակազմը փորձել է արտակարգ վայրէջք կատարել նահանգում գտնվող ֆերմաներում։

В результате авиакатастрофы на юге Ирана выживших нет
Все пассажиры и экипаж, находившиеся на борту потерпевшего катастрофу в Иране самолета, погибли. Об этом сообщило агентство Tasnim со ссылкой на главу компании Aseman Airlines, чей самолет разбился в провинции Исфахан.
"Все пассажиры, а также шесть членов экипажа самолета ATR 72-600 погибли при крушении", - сказал он, подтвердив, что на борту находились 66 человек.
Как передает Арменпресс со ссылкой на ТАСС, по данным иранских авиационных властей, самолет вылетел из аэропорта Тегерана в 08:00 по местному времени (08:30 ереванского времени) и взял курс на Ясудж в провинции Исфахан на юго-западе республики. Инцидент, причины которого пока не выяснены, произошел в районе горы Дена, входящей в горную систему Загрос примерно в 500 км от столицы и в 25 км от пункта назначения. По данным агентства IRNA, воздушное судно разбилось в 120 км от населенного пункта Семиром.
По имеющейся информации, к месту падения авиалайнера направлен спасатели, однако поиски осложнены из-за неблагоприятных погодных условий. Согласно предварительной информации, незадолго до трагедии экипаж воздушного судна предпринял попытку совершить экстренную посадку на расположенных в провинции фермах.