Դուբայում անվարորդ օդային տաքսիներ են գործարկելու
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մոտ ապագայում Դուբայի՝ Արաբական Միացյալ Էմիրությունների (ԱՄԷ) խոշորագույն քաղաքի երկնքում կհայտնվի անսովոր տեսակի փոխադրամիջոց՝ ինքնավար (մարդու կողմից չկառավարվող) օդային տաքսի:
Հավակնոտ նախագիծը փետրվարի 13-ին ներկայացվել Է Դուբայում անցկացվող 6-րդ Համաշխարհային կառավարական գագաթնաժողովում (World Government Summit), որը նվիրված Է արդյունավետ պետական կառավարման եւ կյանքի տարբեր ոլորտներում ժամանակակից տեխնոլոգիաների ներդրման հարցերին, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Նոր տեսակի տաքսիի գործարկման նախաձեռնողը դարձել Է Դուբայի ճանապարհների եւ տրանսպորտի վարչությունը, որը հրամագործակցության Է հրավիրել Volocopter գերմանական ընկերությանը: «Օդային տաքսին կհամապատասխանի անվտանգության եւ հուսալիության բարձր ստանդարտներին»,- հավաստիացրել են վարչության ներկայացուցիչները ՏԱՍՍ-ի թղթակցի հետ կայացած զրույցում: «Վարումն իրականացվելու Է ավտոպիլոտով, որը գործում Է GPS-նավիգատորի հիման վրա հատուկ երթուղիների ծրագրավորման համակարգի օգնությամբ: Տաքսիների երթեւեկության հսկողությունն իրականացնելու Է գետնի վրա գտնվող օպերատորը»,-հավելել են նրանք:
«Դուբայի օդային տաքսին տրանսպորտի Էկոլոգիապես մաքուր տեսակ Է, քանի որ այն աշխատելու Է Էլեկտրականությամբ: Նախագծի համաձայն՝ թռիչքի առավելագույն տեւողությունը չի գերազանցի 30 րոպեն, իսկ առավելագույն արագությունը՝ ժամում 100 կիլոմետրը: Թռիչքի առավելագույն բարձրությունը կկազմի 2 հազար մետր»,-նշվում Է շնորհանդեսի նյութերում, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

В Дубае в ближайшее время запустят беспилотное воздушное такси
Необычный вид транспорта - автономное (не пилотируемое человеком в кабине) воздушное такси, в ближайшем будущем появится в небе над Дубаем, крупнейшим городом Объединенных Арабских Эмиратов (ОАЭ). Амбициозный проект был представлен во вторник на проходящем здесь 6-м Всемирном правительственном саммите (World Government Summit), посвященном вопросам эффективного государственного управления и внедрения современных технологий в различные сферы жизни, сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
Инициатором запуска нового вида такси стало Управление по дорогам и транспорту Дубая, которое пригласило к сотрудничеству немецкую компанию Volocopter.
"Воздушное такси будет отвечать высоким стандартам безопасности и надежности", - заверили представители управления в беседе с корреспондентом ТАСС. "Пилотирование будет осуществляться автопилотом, действующим при помощи системы программирования специальных маршрутов на основе GPS-навигатора. Контроль за движением такси будет осуществлять находящийся на земле оператор", - добавили они.
"Воздушное такси Дубая - экологически чистый вид транспорта, так как он будет работать на электричестве. Согласно проекту, максимальная длительность полета не превысит 30 минут, а максимальная скорость - 100 км/ч. Потолок высоты полета составит 2 тысячи метров", - отмечается в презентационных материалах.