Կրճատվել Է Միջերկրական ծովով Եվրոպա ժամանող միգրանտների հոսքը
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Միջերկրական ծովով Եվրոպա ժամանող միգրանտների հոսքը 2018 թվականին կրճատվել Է, սակայն նրանց մահվան դեպքերի թիվը մեծացել Է: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հայտնել Է Միգրացիայի միջազգային կազմակերպությունը (ՄՄԿ):
Կազմակերպության տվյալներով՝ 2018 թվականի առաջին շաբաթներին Միջերկրական ծովով Եվրոպա են ժամանել 8154 միգրանտներ ու փախստականներ: Անցյալ տարվա նույն ժամանակաշրջանում Եվրոպա Էր հասել 12 հազար 358 մարդ:
Ինչպես նշում են փորձագետները, չնայած այն բանին, որ միգրանտների հոսքն զգալիորեն կրճատվել Է, նրանց մահվան դեպքերի թիվն ավելացել Է: Այսպես, 2018 թվականի հունվարի 1-ից մինչեւ փետրվարի 11-ը Միջերկրական ծովում զոհվել Է 401 մարդ, իսկ 2017 թվականի նույն ժամանակահատվածում՝ 261 մարդ: ՄՄԿ-ի տվյալներով՝ ընդամենն այս տարի աշխարհում զոհվել են 589 միգրանտներ ու փախստականներ, տասնյակ մարդիկ անհայտ կորած են համարվում:
Կազմակերպության տեղեկատվության համաձայն, ամենից շատ միգրանտներ են ժամանում Իտալիա. 2018 թվականի սկզբից այնտեղ ափ Է իջել արդեն 4331 մարդ: Բացի այդ, զգալի թվով փախստականներ են ժամանում Հունաստան եւ Իսպանիա, հաղորդել Է «Ինտերֆաքս»-ը:

Поток мигрантов в Европу через Средиземное море сократился
Поток мигрантов в Европу через Средиземное море в 2018 году сократился, однако число смертельных случаев увеличилось. Как передает Арменпресс, об этом сообщила Международная организация по миграции (МОМ).
По данным организации, в первые недели 2018 года в Европу по Средиземному морю прибыли 8 тыс. 154 мигрантов и беженцев. В прошлом году за такой же период до Европы добрались 12 тыс. 358 человек.
Как отмечают эксперты, несмотря на то, что поток мигрантов значительно сократился, число смертельных случаев увеличилось. Так, с 1 января по 11 февраля 2018 года в Средиземном море погиб 401 человек, а в тот же период 2017 года - 261 человек.
Всего в мире в этом году погибли 589 мигрантов и беженцев, десятки числятся пропавшими без вести, приводит данные МОМ.
Согласно информации организации, больше всего мигрантов прибывает в Италию: с начала 2018 года там высадились уже 4 тыс. 731 человек. Кроме того, значительное число беженцев добирается до Греции и Испании.