Պետական այցով Հայաստան է ժամանել Բուլղարիայի նախագահ Ռումեն Ռադևը
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանի հրավերով փետրվարի 11-ին պետական այցով Հայաստան է ժամանել Բուլղարիայի Հանրապետության նախագահ Ռումեն Ռադևը՝ տիկնոջ հետ:
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, «Զվարթնոց» օդանավակայանում նրան դիմավորել է ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը:
Այցի շրջանակներում նախատեսված են Բուլղարիայի Հանրապետության նախագահի հանդիպումները ՀՀ բարձրագույն ղեկավարության՝ Նախագահի, Ազգային ժողովի նախագահի, վարչապետի հետ:
Նախագահ Ռումեն Ռադևին Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնում կհյուրընկալի նաև Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Բ Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսը: Վեհափառ Հայրապետի հետ հանդիպումից հետո Բուլղարիայի Նախագահը կայցելի Մայր Տաճար և գանձատուն:
Հանրապետության Նախագահի նստավայրում հայ-բուլղարական բարձր մակարդակի բանակցությունների ավարտին նախագահներ Սերժ Սարգսյանը և Ռումեն Ռադևը ԶԼՄ-ների առջև հանդես կգան հանդիպման արդյունքներն ամփոփող հայտարարություններով: Նախատեսվում է նաև Հայաստանի և Բուլղարիայի միջև մի շարք ոլորտներում երկկողմ համագործակցության ընդլայնմանն ու խորացմանն ուղղված փաստաթղթերի ստորագրման արարողություն:
Հայաստան պետական այցի շրջանակներում Բուլղարիայի Հանրապետության նախագահը կայցելի նաև Մատենադարան, «Թումո» ստեղծարար տեխնոլոգիաների կենտրոն և Պեյո Յավորովի անվան թիվ 131 միջնակարգ դպրոց:

President of Bulgaria arrives in Armenia on state visit
YEREVAN, FEBRUARY 11, ARMENPRESS. President of Bulgaria Rumen Radev and First Lady Desislava Radeva arrived in Yerevan on February 11 at the invitation of Armenian President Serzh Sargsyan.
Minister of foreign affairs Edward Nalbandian welcomed the Bulgarian president and his spouse in the Armenian capital’s Zvartnots airport.
President Radev is expected to meet with the President, the Prime Minister, and the Parliament Speaker of Armenia.
As part of the state visit, the Bulgarian president will also visit the Mother See of Holy Etchmiatsin, where he will have a meeting with Catholicos Garegin II. President Radev will visit the Cathedral and the treasury after the meeting.
After holding Armenian-Bulgarian talks at the Presidential Palace in Yerevan, President Sargsyan and President Radev will deliver a joint press conference.
Documents on enhancing bilateral cooperation in a number of sectors are expected to be signed.
On the sidelines of the state visit, the Bulgarian president will also visit the Matenadaran Institute of Ancient Manuscripts, the TUMO Center For Creative Technologies and the Peyo Yavorov No 131 school of Yerevan.