Ամերիկացի նախկին զինվորականը որոշել Է օգնել Սիրիայում զոհված օդաչու Ֆիլիպովի ընտանիքին
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ամերիկացի զինվորական բժիշկ, ԱՄՆ-ի ռազմաօդային ուժերի ինքնաթիռի անձնակազմի նախկին անդամ Սոլան RT-ին հայտնել Է Սիրիայում զոհված օդաչու Ռոման Ֆիլիպովի ընտանիքին օգնելու ցանկության մասին, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Հեռուստաալիքին տված հարցազրույցում նա պատմել Է, որ հիացած Է ռուսաստանցի զինվորականի խիզախությամբ, որն «իրեն զոհաբերեց հանուն մարտական ընկերների»: Սոլան խոստովանել Է, թե վստահ չԷ, որ ինքն այդքան քաջություն կունենար նույն կերպ վարվելու:
«Նա հիանալի մարդ Էր: Ափսոս, որ ես անձամբ չեմ ճանաչել նրան»,-հավելել Է նա: Մայոր Ռոման Ֆիլիպովը զոհվել Է փետրվարի 3-ին: Սու-25 գրոհային ինքնաթիռը, որով նա «Իդլիբ» ապաԷսկալացման գոտում շրջաթիռ Էր կատարում, ահաբեկիչները խփել են շարժական զենիթահրթիռային համալիրից: Օդաչուն հասցրել Է հրամանատարությանը զեկուցել գրոհի մասին, իսկ այնուհետեւ կատապուլտով դուրս Է նետվել զինյալների կողմից վերահսկվող Թել-Դեբես բնակավայրի շրջանում:
ՎայրԷջքից հետո Ֆիլիպովը մարտի մեջ Է մտել ահաբեկիչների հետ եւ ծանր վիրավորվել: Երբ զինյալները մոտեցել են մի քանի տասնյակ մետրի վրա, մայոր նռնակով պայթեցրել Է իրեն:

Бывший американский военный решил помочь семье погибшего летчика Филипова
Американский военный медик, бывший член экипажа самолета ВВС США заявил RT о желании помочь семье погибшего в Сирии летчика Романа Филипова, сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости.
В интервью каналу он рассказал, что восхищен доблестью российского военного, который "пожертвовал собой ради боевых товарищей". Сола признался, что не уверен, хватило ли бы у него самого смелости поступить так же.
"Он замечательный человек. Жаль, что я не знал его лично", — добавил он.
Майор Роман Филипов погиб 3 февраля. Штурмовик Су-25, на котором он совершал облет зоны деэскалации "Идлиб", террористы сбили из ПЗРК. Летчик успел доложить командованию об атаке, а затем катапультировался в районе подконтрольного боевикам населенного пункта Телль-Дебес.
После приземления Филипов вступил в бой с террористами и был тяжело ранен. Когда боевики подобрались на несколько десятков метров, майор подорвал себя гранатой.