Վենեսուելացիներն աշխատավարձն սկսել են ստանալ հավկիթներով
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Գերինֆլյացիան վենեսուելացիներին հարկադրում Է աշխատավարձը վճարել հավկիթներով, սոխը եւ բանանը չեն գնահատվում, քանի որ մարդիկ նախընտրում են սպիտակուց ստանալ: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, գրել Է «Վեդոմոստի» թերթը՝ վկայակոչելով The Wall Street Journal-ին:
Վենեսուելայում գները կրկնապատկվում են յուրաքանչյուր մի քանի շաբաթը մեկ, եւ կառավարությունը չի հասցնում տպել անհրաժեշտ քանակությամբ թղթադրամներ: Ապրանքներն ու ծառայությունները քարտերով վճարելը չի ստացվում վճարային սարքերի վատ աշխատելու պատճառով:
Սեւ շուկայում 1 դոլարի դիմաց տալիս են մոտավորապես 236 հազար բոլիվար, դա 80 անգամ ավելի Է, քան մեկ տարի առաջ: 2013 թվականին այդքան փողով կարելի Էր ձեռք բերել ոչ մեծ բնակարան, իսկ այժմ դա կարող Է չբավականացնել ճաշելուն: Իշխանությունները կորցրել են հսկողությունը իրադրության նկատմամբ, դրանից երկու ելք կա՝ անցումը դոլարի կամ վերադարձ բարտերային գործարքներին, կարծում են տնտեսագետները:
Այս պայմաններում հանրապետության նախագահ Նիկոլաս Մադուրոն մտադիր Է թողարկել աշխարհում առաջին El Petro ազգային կրիպտոարժույթը:
Դրա սկզբնական արժեքը կկազմի 60 դոլար: Առաջին Էմիսիան պետք Է կայանա փետրվարի 20-ից մինչեւ մարտի 19-ն ընկած ժամանակաշրջանում:

Венесуэльцы начали расплачиваться яйцами
Гиперинфляция вынуждает венесуэльцев расплачиваться куриными яйцами, лук или бананы не котируются, так как люди заинтересованы в получении белка. Как передает Арменпресс, об этом пишет газета «Ведомости» со ссылкой на The Wall Street Journal.
Цены в Венесуэле удваиваются каждые несколько недель, и правительство не успевает печатать необходимое количество банкнот. Оплачивать товары и услуги картами не получается из-за плохой работы платежных устройств.
За один доллар на черном рынке дают примерно 236 тысяч боливаров, это в 80 раз больше, чем год назад. В 2013 году на эти деньги можно было приобрести небольшую квартиру, а сейчас их может не хватить на обед. Власти утратили контроль над ситуацией, из нее есть два выхода: переход на доллар или возврат к бартерным сделкам, считают экономисты.
На этом фоне президент республики Николас Мадуро намерен выпустить первую в мире национальную криптовалюту El Petro. Ее начальная стоимость составит 60 долларов. Первая эмиссия должна состояться в период с 20 февраля по 19 марта.