Իտալացի գործիչներն Էրդողանի այցը մեծ ամոթ են համարում. կազմակերպվում են բողոքի ցույցեր
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանին Իտալիայի մայրաքաղաք Հռոմում դիմավորում են ցույցերով: Ինչպես «Արմենպրես»-ին հաղորդում է իտալա-արաբական «Ասսադակահ» կենտրոնի արտաքին հարցերով պատասխանատու, լրագրող Թալալ Խրայիսը, մարդիկ հավաքվել են՝ բողոքելու Սիրիայում քրդերի դեմ Էրդողանի կողմից իրականացվող գործողությունների դեմ:
Էրդողանի անվտանգությունն ապահովելու, հնարավոր հարձակումներից խուսափելու նպատակով մոբիլիզացվել է իրավապահ համակարգի շուրջ 3500 աշխատակից: Նրա այցի առնչությամբ Հռոմի կենտրոնում արգելվել է ամեն տեսակ ցույցերի անցկացումը:
Այդուհանդերձ՝ հինգ քրդեր արդեն իսկ փորձել են քրդական դրոշներով մտնել Սուրբ Պետրոսի հրապարակ:
Իտալացի շատ քաղաքական և հասարակական գործիչներ ևս դեմ են արտահայտվել Էրդողանի այցին: Իտալիայի ձախերի կուսակցության առաջնորդ Նիկոլա Ֆրատոյանին հորդորել է երկրի իշխանություններին թիկունք դարձնել նրանց, ովքեր «ներկայացնում են արյունոտ և բռնի վարչակարգը»: Իսկ Եվրախորհրդի իտալացի պատգամավոր Մատեո Սալվինին ընդգծել է. «Թուրք ծայրահեղական Էրդողանին ընդունելն ամոթալի արարք է»՝ նշելով, որ Թուրքիան երբեք չպիտի Եվրոպայի մաս կազմի:
Ակնկալվում է, որ փետրվարի 5-ին Թուրքիայի նախագահը Վատիկանում կհանդիպի կաթոլիկ աշխարհի հոգևոր առաջնորդ Հռոմի Ֆրանցիսկոս պապի հետ: Նույն օրը Էրդողանը կվերադառնա Թուրքիա:

YEREVAN, FEBRUARY 5, ARMENPRESS. Turkish President Recep Tayyip Erdogan is met with protests in Rome, journalist Talal Khrais, Foreign Affairs Officer at the Italian-Arabian “Assadakah” Center, told Armenpress.
People in Rome hold protests against Turkish military operations against Kurds in Syria.
Nearly 3500 law enforcement officers were mobilized aimed at ensuring the Turkish President’s security and preventing him from possible attacks. Holding any kind of protest is banned in the center of Rome in connection with Erdogan’s visit.
Nevertheless, five Kurds already tried to enter the St. Peter’s square with the Kurdish flags.
A lot of Italian political and public figures also opposed Erdogan’s visit.
Leader of the left-wing party Nicola Fratoianni urged the country’s leadership to ignore those who “represent bloody and violent regime”.
MEP Matteo Salvini stated: “Hosting Turkish extremist Erdogan is a shameful act”. He stated that Turkey should never be a part of Europe.
It is expected Erdogan will meet with Pope Francis on February 5. On the same day Erdogan will return to Turkey.