ԵԱՀԿ-ն Մարտակերտի շրջանում մշտադիտարկում կիրականացնի
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախի Հանրապետության իշխանությունների հետ ձեռք բերված պայմանավորվածության համաձայն, ԵԱՀԿ առաքելությունը փետրվարի 6-ին հրադադարի ռեժիմի պլանային դիտարկում է անցկացնելու Արցախի և Ադրբեջանի զինված ուժերի շփման գծում՝  Մարտակերտի շրջանի Սեյսուլան գյուղից դեպի հյուսիս-արևմուտք ընկած հատվածում։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ԱՀ արտգործնախարարության տեղեկատվական վարչությունից, Արցախի Հանրապետության պաշտպանության բանակի դիրքերից դիտարկումն իրականացնելու են ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի (ԳՆԱՆ) դաշտային օգնականներ Գենադիե Պետրիկան (Մոլդովա) և Օգնեն Յովիչը (Բոսնիա և Հերցեգովինա), ինչպես նաև ԳՆԱՆ գրասենյակի աշխատակից  Մարտին Շուստերը (Գերմանիա)։
Շփման գծի հակառակ կողմից դիտարկումն իրականացնելու են ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ դեսպան Անջեյ Կասպշիկը և նրա դաշտային օգնական Միխայիլ Օլարուն (Մոլդովա)։

OSCE to conduct monitoring in Martakert region
YEREVAN, FEBRUARY 5, ARMENPRESS. On February 6, in accordance with the arrangement reached with the authorities of the Republic of Artsakh, the OSCE Mission will conduct a planned monitoring of the ceasefire regime on the Line of Contact between the armed forces of Artsakh and Azerbaijan, to the north-west from Seysulan village of the Martakert region, the Artsakh foreign ministry told Armenpress.
From the positions of the Defense Army of the Republic of Artsakh, the monitoring will be conducted by Field Assistants to the Personal Representative of the OSCE Chairperson-in-Office (CiO) Ghenadie Petrica (Moldova) and Ognjen Jovic (Bosnia and Herzegovina), as well as staff member of the Office of the CiO Personal Representative Martin Schuster (Germany).
From the opposite side of the Line of Contact, the monitoring will be conducted by Personal Representative of the OSCE Chairperson-in-Office Ambassador Andrzej Kasprzyk and his Field Assistant Mihail Olaru (Moldova).