Եվրամիությունը քննարկում Է Թուրքիայի հետ գագաթնաժողովի անցկացման հնարավորությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եվրամիությունը ներկայում քննարկում Է Թուրքիայի ղեկավարության հետ բարձր մակարդակի հանդիպում անցկացնելու հնարավորությունը: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, Բրյուսելում կայացած մամուլի ասուլիսում հայտնել Է Եվրահանձնաժողովի ներկայացուցիչ Ալեքսանդեր Վինտերշտայնը:
«Մենք դեռեւս քննարկում ենք նման գագաթնաժողովի անցկացման հնարավորությունը, բայց ես չեմ կարող հաստատել ամսաթիվը»,-ասել Է նա լրագրողներին:
Ավելի վաղ Welt թերթը, հղում անելով սեփական աղբյուրների, հայտնել Էր, որ ԵՄ-ն եւ Թուրքիան պլանավորում են գագաթնաժողով անցկացնել մարտի վերջին: Նրա տվյալներով՝ գագաթնաժողովին կարող են մասնակցել Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը, Եվրահանձնաժողովի ղեկավար Ժան Կլոդ Յունկերը, Եվրախորհրդի նախագահ Դոնալդ Տուսկը, Եվրախորհրդարանի նախագահ Անտոնիո Տայանին, ինչպես նաեւ ԵՄ-ի Խորհրդում նախագահող Բուլղարիայի վարչապետ Բոյկո Բորիսովը:
Ինչպես նշում Է հրատարակությունը, գագաթնաժողովը կարող Է տեղի ունենալ կամ Բրյուսելում, կամ Սոֆիայում: Քննարկվելիք հնարավոր թեմաների թվում նշվում են ահաբեկչությանը հակազդելը, Էներգետիկան, միգրացիան, ուսանողական փոխանակումները, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

ЕС рассматривает возможность проведения саммита с Турцией
Евросоюз (ЕС) в настоящее время рассматривает возможность проведения встречи на высшем уровне с руководством Турции. Об этом на пресс-конференции в Брюсселе сообщил представитель Еврокомиссии Александер Винтерштайн, сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
"Мы все еще рассматриваем возможность проведения такого саммита, но я не могу подтвердить дату", - сказал он журналистам.
Ранее немецкая газета Welt со ссылкой на собственные источники сообщила, что ЕС и Турция планируют провести саммит в конце марта. По ее данным, на саммите примут участие турецкий президент Тайип Эрдоган, глава Еврокомиссии Жан-Клод Юнкер, председатель Европейского совета Дональд Туск, председатель Европарламента Антонио Таяни, а также премьер-министр председательствующей в Совете ЕС Болгарии Бойко Борисов.
Как отмечает издание, саммит может состояться либо в Брюсселе, либо в Софии. В числе возможных тем называются противодействие терроризму, энергетика, миграция, студенческие обмены.
Отношения Евросоюза и Турции за последний год резко ухудшились. ЕС критиковал ситуацию с правами человека в этой стране после попытки госпереворота, Анкара резко реагировала на такую критику.