ՄԱԿ-ը ռեկորդային թվով խաղաղապահներ Է կորցրել
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՄԱԿ-ի հիսունվեց խաղաղապահներ են զոհվել 2017 թվականին, ինչը վշտալի ռեկորդ Է դարձել 1994 թվականից ի վեր: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, ասված Է համաշխարհային կազմակերպության գլխավոր քարտուղար Անտոնիու Գուտերիշի կողմից հունվարի 22-ին ներկայացված զեկույցում:
«2017 թվականին գրանցվել Է 56 զոհ՝ ամենամեծ թիվը 1994 թվականից ի վեր: Այդ թիվը դուրս Է գալիս թույլատրելի բոլոր շրջանակներից, եւ այն, ըստ երեւույթին, կշարունակի աճել: Հարկավոր Է ինչ-որ բան փոխել, որպեսզի այդ միտումը հետ շրջվի»,-գրել Է ՄԱԿ-ի վարչական ղեկավարը:
35-Էջանոց փաստաթղթից հետեւում Է, որ 1948 թվականից ծառայության ընթացքում զոհվել են ավելի քան 3,5 հազար երկնագույն սաղավարտակիրներ, նրանցից 943-ը՝ բռնի գործողությունների հետեւանքով: Գլխավոր քարտուղարը նշել Է, որ 2013 թվականից խաղաղապահների շրջանում զոհերի թվի աճի միտում Է դիտվում: «ՄԱԿ-ի խաղաղապահ առաքելության անձնակազմի հարյուր իննսունհինգ մարդ Է սպանվել բռնի գործողությունների հետեւանքով, ինչն ավելի Է, քան պատմության ցանկացած այլ հնգամյա ժամանակաշրջանում»,-ընդգծել Է Գուտերիշը, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

В 2017 году погибло наибольшее число миротворцев ООН за 24 года
Пятьдесят шесть миротворцев ООН умерли насильственной смертью в 2017 году, что стало печально рекордным показателем с 1994 года. Как сообщает Арменпресс со ссылкой на, oб этом говорится в представленном в понедельник докладе генерального секретаря всемирной организации Антониу Гутерриша.
"По состоянию на момент публикации [доклада], в 2017 году было [зафиксировано] 56 жертв - самое большое число с 1994 года. Эти цифры выходят за все допустимые рамки, и они, по всей видимости, продолжат расти. Нужно что-то изменить, чтобы развернуть тенденцию вспять", - написал административный глава ООН.
Из 35-страничного документа следует, что с 1948 года на службе погибли более 3,5 тыс. голубых касок, из них 943 - в результате насильственных действий. Генсек отметил, что с 2013 года наметилась тенденция к росту числа жертв среди миротворцев. "Сто девяносто пять человек личного состава миротворческих миссий ООН были убиты в результате актов насилия - больше, чем за любой другой пятилетний период в истории", - подчеркнул Гутерриш.