Մակրոնը խոստացել Է ընդհանուր զինապարտություն սահմանել
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը, ելույթ ունենալով երկրի զինված ուժերի ներկայացուցիչների առջեւ, հավաստել Է, որ ընդհանուր զինապարտություն վերաբերյալ իր նախընտրական ծրագրի կետը կատարվելու Է «իր հերթին», տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«Ես ցանկանում եմ հավաստիացնել յուրաքանչյուրին, որ այն կմտցվի իր հերթին, այն կառավարելու են դրա հետ կապված բոլոր նախարարությունները, այլ ոչ միայն պաշտպանության նախարարությունը: Այդ նախաձեռնությունն առանձին ֆինանսավորում Է ունենալու, եւ այն ոչ մի կերպ չի ազդի (2019-2025 թվականների) ռազմական պլանավորման մասին օրենքի վրա»,-հայտարարել Է Մակրոնը:
Տուլոնի ռազմաբազայում Մակրոնի ելույթը հեռարձակվել Է Ֆրանսիայի նախագահի պաշտոնական Periscope-ում, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

Макрон пообещал ввести всеобщую воинскую обязанность
Президент Франции Эммануэль Макрон, выступая перед представителями вооруженных сил страны, подтвердил, что пункт его предвыборной программы о всеобщей воинской обязанности будет выполнен "в свою очередь", сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости.
"Я хочу заверить каждого, что она будет введена в свою очередь, ей будут управлять все связанные с этим министерства, не только министерство обороны. У этой инициативы будет отдельное финансирование, и она никак не повлияет на закон о военном планировании (2019-2025 годов – ред.)", — заявил Макрон.
Трансляция выступления на военной базе в Тулоне велась в официальном Periscope французского президента.