Հայաստանը ստորագրել է կանանց նկատմամբ բռնության և ընտանեկան բռնության կանխարգելման և դրանց դեմ պայքարի մասին ԵԽ կոնվենցիան
Հայաստանը ստորագրել է կանանց նկատմամբ բռնության և ընտանեկան բռնության
կանխարգելման և դրանց դեմ պայքարի մասին ԵԽ կոնվենցիան
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եվրոպայի խորհրդում Հայաստանի մշտական ներկայացուցիչ, դեսպան Պարույր Հովհաննիսյանը, ԵԽ գլխավոր քարտուղարի տեղակալ Գաբրիելա Բատտաինի-Դրագոնիի ներկայությամբ, ՀՀ անունից հունվարի 18-ին ստորագրել է  Կանանց նկատմամբ բռնության և ընտանեկան բռնության կանխարգելման և դրանց դեմ պայքարի մասին ԵԽ կոնվենցիան: Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության մամուլի, տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապի վարչությունից՝ հավելելով. «Ստորագրմանը դեսպան Հովհաննիսյանը նշեց. «Հայ հասարակությունում և, հատկապես, ընտանիքում կնոջ դերը անհնար է գերագնահատել: Հայաստանը սատարում է կանանց և, իհարկե, ընտանեկան բռնության ենթարկված բոլոր անձանց իրավունքների պաշտպանության ամրապնդումը և ընտանեկան բռնության վերացմանն ուղղված ԵԽ քաղաքականությունը: Համոզված ենք, որ սույն կոնվենցիան կարևոր գործիք կհանդիսանա Հայաստանում մարդու իրավունքների պաշտպանության գործիքակազմի առավել ամրապնդման համար»:
ԵԽ գլխավոր քարտուղարի տեղակալ Բատտաինի-Դրագոնին ողջունեց Հայաստանի կողմից առանցքային կարևորություն ունեցող այս կոնվենցիայի ստորագրումը` ընդգծելով ՀՀ հանձնառությունը մարդու իրավունքների ամրապնդման և երաշխավորման հարցում:
Տեղեկանք. Կանանց նկատմամբ բռնության և ընտանեկան բռնության կանխարգելման և դրանց դեմ պայքարի մասին ԵԽ կոնվենցիան ստորագրվել է 2011թ. և ուժի մեջ մտել 2014թ.: Կոնվենցիան նպատակ ունի պաշտպանել կանանց բռնության բոլոր դրսևորումներից և կանխարգելել, դատական կարգով հետապնդել և վերացնել ընտանեկան բռնությունը, ձևավորել բռնության բոլոր զոհերի պաշտպանության և աջակցության համապարփակ շրջանակ, քաղաքականություն և միջոցառումներ, համագործակցության նպատակով աջակցություն տրամադրել կազմակերպություններին և իրավապահ մարմիններին»։

Armenia signs Council of Europe Convention on preventing and combating violence against women and domestic violence
Armenia signs Council of Europe Convention on preventing and combating violence against
women and domestic violence
YEREVAN, JANUARY 18, ARMENPRESS.   Permanent Representative of Armenia to the Council of Europe Paruyr Hovhannisyan signed on behalf of Armenia Council of Europe Convention on preventing and combating violence against women and domestic violence on January 18 in the presence of Council of Europe's Deputy Secretary General Gabriella Battaini-Dragoni, ARMENPRESS was informed from the press service of the MFA Armenia.
“It’s impossible to exaggerate the role of women in the Armenian society and particularly inside the family. Armenia supports the strengthening of the protection of the rights of women and of course, everyone subjected to domestic violence and the CoE policy aimed at eliminating domestic violence. We are convinced that this convention will become an important tool to further enrich Armenia’s toolkits for protection of human rights”, Ambassador Paruyr Hovhannisyan said.
Council of Europe's Deputy Secretary General Gabriella Battaini-Dragoni praised the signing of such an important convention by Armenia, stressing Armenia’s commitment to strengthening human rights.
The Council of Europe Convention on preventing and combating violence against women and domestic violence was signed in 2011 and entered into force in 2014. This treaty of the Council of Europe opens the path for creating a legal framework at pan-European level to protect women against all forms of violence, and prevent, prosecute and eliminate violence against women and domestic violence.
The Convention also establishes a specific monitoring mechanism ("GREVIO") in order to ensure effective implementation of its provisions by the Parties.