Մակեդոնիան եւ Հունաստանը վերսկսել են բանակցությունները մակեդոնական պետության անվան շուրջ
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հունաստանի եւ Մակեդոնիայի ներկայացուցիչները հունվարի 17-ին վերսկսել են բանակցությունները մակեդոնական պետության անվան պատճառով տարաձայնությունների կարգավորման շուրջը:
Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հայտնել Է Accosiated Press գործակալությունը: Բանակցություններն անցնում են ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարի հատուկ ներկայացուցիչ Մեթյու Նիմիցի մասնակցությամբ:
«Կարծում եմ, որ երկու երկրներում Էլ մարդիկ պատրաստ են այն բանին, որ լսեն լուծման հնարավոր ուղիները, որոնք կհամապատասխանեն իրենց ազգային շահերին, բայց նաեւ կներառեն փոխզիջման տարրեր»,- այս շաբաթ ավելի վաղ հայտարարել Է Նիմիցը:
Հունաստանի եւ Մակեդոնիայի միջեւ վեճը շարունակվում Է արդեն շուրջ 27 տարի: 1991 թվականին Հարավսլավիայից անկախության հայտարարումից հետո Մակեդոնիան հարուցել Է հույների վրդովմունքը, քանի որ երկիրն օգտագործել Է Հունաստանի համանուն տարածաշրջանի անվանումը, որը գտնվում Է Հունաստանի հյուսիսում՝ Մակեդոնիայի հետ սահմանին:
Նկատի առնելով այդ վեճը՝ Հունաստանն արգելափակել Է Մակեդոնիայի անդամակցումը ՆԱՏՕ-ին եւ Եվրամիությանը: Բացի դրանից, երկիրը մինչեւ վեճի կարգավորումը ՄԱԿ-ի մեջ Է մտնում «Նախկին Հարավսլավական Մակեդոնիայի Հանրապետություն» պաշտոնական անվանումով, հաղորդել Է «Ինտերֆաքս»-ը:

Македония и Греция возобновили переговоры о названии македонского государства
Представители Греции и Македонии в среду возобновили переговоры по урегулированию разногласий из-за названия македонского государства, как передает Арменпресс, об этом сообщает агентство Accosiated Press.
Переговоры проходят при участии спецпредставителя генсека ООН Мэтью Нимица.
"Я думаю, что люди в обеих странах готовы к тому, чтобы услышать возможные пути решения, которые будут соответствовать их национальным интересам, но также будут включать элементы компромисса", - заявил ранее на этой неделе Нимиц.
Спор между Грецией и Македонией продолжается уже около 27 лет. После объявления о независимости от Югославии в 1991 году Македония вызвала негодование греков, поскольку страна использовала название одноименного греческого региона, который расположен на севере Греции, на границе с Македонией.
Ввиду этого спора Греция блокировала присоединение Македонии к НАТО и ЕС. Кроме того, в ООН страна входит до урегулирования спора под официальным названием "бывшая югославская Республика Македония".