Ռումինիայի նախկին նախագահը Մոլդովայի հետ միավորման օրինագիծ կներկայացնի խորհրդարանին
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ռումինիայի նախկին նախագահ Տրայան Բեսեսկուն Մոլդովայի հետ միավորման օրինագիծ Է ներկայացնելու երկրի խորհրդարանին: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հունվարի 15-ին հայտնել Է Deschide մոլդովական ինտերնետ-պորտալը:
«Խորհրդարանական նստաշրջանի սկզբում ես կներկայացնեմ Մոլդովայի Հանրապետության հետ միավորման նախագիծը, որը հիմնված Է նաեւ ԱՄՆ-ի Սենատի թիվ 148 բանաձեւի վրա: Ընթացակարգը տեղ կունենար, եթե մոլդովացիները դա ցանկանային խորհրդարանի որոշմամբ»,-հրատարակությունը մեջբերում Է Բեսեսկուի հայտարարությունը: Ռումինիայի նախկին նախագահի խոսքով, ԱՄՆ-ի Սենատի նշված բանաձեւը նախատեսում Է, որ Մոլդովան Ռումինիայի հետ վերամիավորվելու իրավունք ունի 1975 թվականի Հելսինկյան եզրափակիչ ակտի դրույթներին համապատասխան:
Ընդ որում Բեսեկուն այն կարծիքին Է, որ միավորումը պետք Է տեղի ունենա երկու երկրների խորհրդարանների որոշմամբ: Քաղաքական գործիչը դա բացատրել Է նրանով, որ, ի տարբերություն Ռումինիայի, որտեղ երկու երկրների միաձուլման օգտին հանդես Է գալիս բնակչության մեծամասնությունը, Մոլդովայում, դատելով հարցումներից, քաղաքացիների մոտավորապես 80 տոկոսը բացասաբար Է վերաբերվում այդ գաղափարին, հաղորդել Է ՏԱՍՍ գործակալությունը:

Экс-президент Румынии представит в парламенте законопроект об объединении с Молдавией
Бывший президент Румынии Траян Бэсеску представит в парламенте страны законопроект об объединении с Молдавией. Как передает Арменпресс, об этом сообщил в понедельник молдавский интернет-портал Deschide.
"В начале парламентской сессии я представлю проект объединения с Республикой Молдова, основанный также на резолюции №148 Сената США. Процедура имела бы место, если бы того  захотели молдаване, по решению парламента", - цитирует издание заявление Бэсеску. По словам бывшего главы Румынии, указанная резолюция Сената США предусматривает, что Молдавия имеет право на воссоединение с Румынией в соответствии с положениями Хельсинского заключительного акта 1975 года.
При этом Бэсеску считает, что объединение должно произойти по решению парламентов обеих стран. Политик объяснил это тем, что, в отличие от Румынии, где за слияние двух стран выступает большинство населения, в Молдавии, судя по опросам, около 80% граждан негативно относятся к этой идее.