Սերժ Սարգսյանն Ազգային ժողովը դիտարկում է որպես մեծամասնության և փոքրամասնության երկխոսության կարևոր հարթակ
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության Նախագահ Սերժ Սարգսյանը բավարարված է կառավարման խորհրդարանական համակարգին անցում կատարելու ուղղությամբ Ազգային ժողովի իրականացրած աշխատանքներով: Ազգային ժողովի ղեկավար կազմի հետ հանդիպմանը ՀՀ Նախագահը նկատել է, որ անցած տարվա մայիսի 18-ից ի վեր խորհրդարանն ընդունել է 286 օրենք, որոնցից 15-ը լիովին նոր օրենքներ են: «Ձեր աշխատանքի անցած գրեթե ութ ամիսները ցույց տվեցին, որ Ազգային ժողովը հիրավի հանդիսանում է Հայաստանի հասարակական և քաղաքական գործընթացների կենտրոնական և հիմնական հարթակը: Այս հանգամանքը լիովին արտացոլվեց ոչ միայն Ազգային ժողովի լիագումար նիստերում, այլև մշտական հանձնաժողովների աշխատանքներում, ինչպես նաև տեղի ունեցած խորհրդարանական լսումների ընթացքում: Կարևոր դերակատարություն է վերապահված սահմանադրական փոփոխությունների արդյունքում ձևավորված նոր մարմնին` Ազգային ժողովի խորհրդին: Այն պետք է զարգանա և ամրապնդվի՝ էապես նպաստելով ձեր աշխատանքի արդյունավետ կազմակերպմանը»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` ասել է ՀՀ Նախագահը:
Նախագահ Սարգսյանն ընդգծել է, որ Ազգային ժողովը պետք է հանդես գա որպես մեծամասնության և փոքրամասնության երկխոսության և համատեղ աշխատանքի կարևոր հարթակ: «Այս առումով, ինչպես և աշխարհի բոլոր ժողովրդավարական երկրներում, ամեն ինչ չէ, որ հարթ և սահուն է ընթանում: Լիագումար նիստերում երբեմն ոչ միայն ընդդիմությունը, այլև կառավարող ուժի ներկայացուցիչները տեղի են տալիս հույզերին և շիկացնում մթնոլորտը, բայց սրանք ժողովրդավարական զարգացման և աճի բնականոն խնդիրներ են, որոնք, համոզված եմ, ժամանակի հետ, հանդարտվելու են:  Այստեղ պետք է նշեմ, որ ես գնահատում եմ Ազգային ժողովի նախագահի հետևողականությունը և համբերությունը որոշ պատգամավորների հետ շփումներում: Բոլոր պարագաներում մենք պետք է շարունակենք ամրապնդել հանդուրժողականությունը և փոխադարձ հարգանքը ծավալվող քաղաքական քննարկումներում: Կառավարող ուժի ներկայացուցիչները պետք է լինեն ավելի զուսպ՝ հաշվի առնելով իրենց կարգավիճակը»,- նշել է Սերժ Սարգսյանը:
ՀՀ Նախագահը հույս է հայտնել, որ  խորհրդարանական դիվանագիտության աշխատանքները ևս չեն տուժի այս ընթացքում՝ լինեն դրանք բազմակողմ կառույցներ, թե երկկողմ համագործակցություն: «Այս հարցին դեռևս մանրակրկիտ անդրադառնալու, իհարկե, առիթներ մենք ունենալու ենք: Եթե կուզեք այսօր էլ կարող ենք այս հարցերին անդրադառնալ, եթե ոչ՝ ապագա քննարկումների ընթացքում: Տարեվերջին՝ դեկտեմբերին տեղի է ունենալու «Ընդդեմ ցեղասպանության հանցագործության» երրորդ գլոբալ ֆորումը, որի կազմակերպման և անցկացման գործում Ազգային ժողովը, ըստ ավանդույթի, իր յուրահատուկ ներդրումը պետք է կատարի»,- ընդգծել է Նախագահ Սարգսյանը:
Նա հավելել է, որ ընդհանուր առմամբ ակնհայտ է, որ խորհրդարանի աշխատանքի որակի աճ ենք արձանագրել: Հայաստանին պետք է այնպիսի խորհրդարան, որը ոչ միայն ճիշտ ժամանակին ընդունի բոլոր անհրաժեշտ օրենքները, այլև իրականացնի արդյունավետ խորհրդարանական վերահսկողություն: ՀՀ Նախագահը շեշտել է, որ այդ ուղղությամբ Ազգային ժողովը ճիշտ ճանապարհին է:

Sargsyan views Parliament to be important platform for majority-minority dialogue
YEREVAN, JANUARY 12, ARMENPRESS. President Sargsyan is pleased with the parliament’s works aimed at transitioning to a parliamentary administration system.
During a meeting with the leadership of the Parliament, President Sargsyan noted that since May 18 of 2017, the Parliament adopted 268 laws, 15 of which are completely new laws.
“The nearly 8 months of your work showed that the Parliament is indeed the central and main platform of Armenia’s public and political processes. This fact was fully reflected not only in the plenary sessions of the parliament, but also in the works of the standing committees, as well as during parliamentary hearings. An important role is reserved to the new body which was formed as result of the constitutional amendments – the Parliament Council. It must develop and get enhanced, by significantly contributing to the efficient organization of your work”, the President said.
President Sargsyan stressed that the Parliament must act as an important platform of joint work and dialogue of the majority and minority. “From this perspective, not everything is proceeding smoothly and swiftly, like in all democratic countries of the world. During plenary sessions, sometimes not only the opposition, but also representatives of the ruling power give in to emotions and heat up the atmosphere, but these are normal issues of democratic development and growth, which I am certain will calm down with time. I have to mention here that I appreciate the Speaker’s consistency and patience in the interactions with certain Members of Parliament. In any case, we must continue strengthening tolerance and mutual respect in political discussions. Representatives of the ruling power must be more restrained – taking into account their status”, Sargsyan said.
The President expressed hope that the work of parliamentary diplomacy won’t be harmed during this period, be it in multilateral structures or bilateral cooperation.
“We will certainly have chances to address this issue in detail. If you want, we can touch upon these issues today also, if not, then during discussions. In yearend, in December, the 3rd Against the Crime of Genocide global forum will be held, in the organization and holding of which the parliament must implement its unique contribution, according to the tradition”, Sargsyan said.