ԱՄՆ-ի կոնգրեսականները հավանություն տվեցին արտասահմանում լրտեսության ծրագրի երկարաձգմանը
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ-ի Կոնգրեսի Ներկայացուցիչների պալատը հունվարի 11-ին քվեարկել Է այլ պետությունների՝ ահաբեկչության մեջ կասկածվող բնակիչների հեռախոսազրույցների գաղտնալսում եւ Էլեկտրոնային նամակագրության որսում իրականացնող ծրագրի գործողության ժամկետը վեց տարով երկարաձգելու օգտին, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Դրա բուն գոյությունն արդեն առաջին անգամը չԷ, որ վեճեր Է հարուցում ոչ միայն հենց Միացյալ Նահանգներում, այլեւ աշխարհի այլ երկրներում:
Քվեարկությունն անցել Է ավելի շուտ ըստ կուսակցական պատկանելության: Երկարաձգման օրինագծին մեծավ մասամբ հավանություն են տվել հանրապետականները՝ 256 կոնգրեսական, դրա դեմ հանդես Է եկել պալատի 164 անդամ՝ առավելապես դեմոկրատները:

Конгрессмены США поддержали продление программы слежки за рубежом
Палата представителей Конгресса США в четверг проголосовала за продление на шесть лет срока действия программы по осуществлению прослушки телефонных разговоров и перехвата электронной переписки жителей других государств, подозреваемых в терроризме. Само ее существование уже не первый год вызывает споры не только в самих Соединенных Штатах, но и в других странах мира, сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
Голосование проходило скорее по партийной принадлежности. Законопроект о продлении в большинстве своем поддержали республиканцы - 256 конгрессменов, против него выступили 164 члена палаты, преимущественно демократы.