Թրամփը որոշեց երկարացնել Իրանի նկատմամբ պատժամիջոցների չեղարկման ռեժիմը
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփը որոշում Է ընդունել երկարացնել Իրանի նկատմամբ պատժամիջոցների չեղարկման ռեժիմը: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հունվարի 12-ին հայտնել Է Bloomberg գործակալությունը:
Նշվում Է, որ այդպիսով ԱՄՆ-ի ղեկավարն ուժի մեջ Է թողել Թեհրանի միջուկային ծրագրի վերաբերյալ 2015 թվականին ձեռք բերված համաձայնագրի պայմանները եւ Սպիտակ տանն ու Կոնգրեսին լրացուցիչ ժամանակ Է տրամադրել Իսլամական Հանրապետության դեմ նոր սահմանափակիչ միջոցների մասին օրենքի նախապատրաստման համար:
Associated Press գործակալությունը՝ հղում անելով վաշինգտոնյան վարչակազմի մի աղբյուրի, հունվարի 10-ին հայտնել Էր, որ Թրամփը հակվում Է այն բանին, որ երկարացնի Իրանի նկատմամբ պատժամիջոցների չեղարկման ռեժիմը: Սակայն, Bloomberg-ի տվյալներով, ԱՄՆ-ի նախագահը դրա վերաբերյալ վերջնական որոշում Է ընդունել միայն հունվարի 11-ին, օրվա երկրորդ կեսին:

Трамп решил продлить режим снятия санкций против Ирана
Президент США Дональд Трамп принял решение продлить режим снятия санкций в отношении Ирана. Как передает Арменпресс, об этом сообщило в пятницу агентство Bloomberg.
Как оно отмечает, таким образом американский лидер сохранил в силе условия достигнутого в 2015 году соглашения по ядерной программе Тегерана и предоставил Белому дому и Конгрессу дополнительное время для подготовки закона о новых ограничительных мерах против Исламской Республики.
Агентство Associated Press сообщало 10 января со ссылкой на источник в вашингтонской администрации, что Трамп склонялся к тому, чтобы продлить режим снятия санкций против Ирана. Однако, по данным Bloomberg, окончательное решение об этом президент США принял только во второй половине дня в четверг.