ԱԺ նախագահը պարգևատրել է «Արարատ-73» ֆուտբոլային թիմի անդամներին
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանի կարգադրությամբ սպորտի եւ հասարակական գործունեության բնագավառներում ունեցած նշանակալի ավանդի համար ՀՀ ԱԺ պատվո մեդալով են պարգեւատրվել Արկադի Անդրեասյանը, Ալյոշա Աբրահամյանը, Սերգեյ Պողոսյանը, Նորայր Մեսրոպյանը, Սուրեն Մարտիրոսյանը, Նիկոլայ Ղազարյանը, Էդուարդ Մարգարովը, ՀՀ ԱԺ նախագահի հուշամեդալով՝ Ռուդիկ Բարսեղյանը: Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ ԱԺ հանրային կապերի վարչությունից:
Հունվարի 11-ին հանձնելով պարգեւները «Արարատ-73» ֆուտբոլային թիմի անդամներին՝ ՀՀ ԱԺ նախագահը նշել է.
«Այն, ինչ 1973 թվականին իրագործեցիք դուք եւ Երեւանի «Արարատ» ֆուտբոլային ակումբի ձեր խաղընկերները, իսկապես հերոսություն էր՝ հաշվի առնելով, թե ինչպիսի մրցակցության պայմաններում կարողացաք նվաճել Խորհրդային Միության չեմպիոնի կոչումը եւ ԽՍՀՄ գավաթը»:
Նրա խոսքով՝ այդ լուրջ պայքարում հայ ֆուտբոլիստները հաղթող դուրս եկան՝ կարողանալով մեր ժողովրդին պարգեւել կրկնակի հաղթանակի բերկրանք ու հպարտության պահեր:
«Հավատացեք, այսօր 45 տարի անց էլ մենք ոչ պակաս հպարտություն ենք ապրում: Դուք հայ ժողովրդի համար լեգենդար անձնավորություններ եք» ,-նշել է ՀՀ ԱԺ նախագահը:
ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Էդուարդ Շարմազանովը եւս շնորհավորել է արարատցիներին՝ ընդգծելով, որ այս տարին հոբելյանական է մեր ժողովրդի համար. պետք է նշվի Հայաստանի առաջին հանրապետության հռչակման 100-ամյա հոբելյանը, արցախյան շարժման 30-ամյակը, ինչպես նաեւ «Արարատ 73»-ի կրկնակի հաղթանակի 45-ամյակը: 20-րդ դարում հայ ժողովրդի ազգային զարթոնքի հաղթական էջերը վերհիշելով՝ Էդուարդ Շարմազանովը կարծիք է հայտնել, որ դրանց շարքում իրենց ուրույն տեղն ունեն նաեւ մարզական նվաճումները:
«Դուք կաք ու կլինեք ոչ միայն մեր մարզական աշխարհի, այլ նաեւ հասարակական կյանքի ամենավառ աստղերից»,-փաստել է ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալը

YEREVAN, JANUARY 11, ARMENPRESS. According to the order of Speaker of the Parliament of Armenia Ara Babloyan, members of Ararat-73 football team – Arkadi Andreasyan, Alyosha Abrahamyan, Sergey Poghosyan, Norayr Mesropyan, Suren Martirosyan, Nikolai Ghazaryan, Eduard Margarov, were awarded with Honorary Medals of the Armenian Parliament for the great contribution in the field of sport and different spheres of public activity, the Parliament told Armenpress.
Rudik Barseghyan has been awarded with the Parliament Speaker’s Memorial Medal.
“What you and your colleagues from Yerevan’s Ararat football club did in 1973 was really a heroic deed taking into account in which competitive situation you managed to win the title of the Champion of the Soviet Union and the USSR cup”, Ara Babloyan said. “Believe me, today as well, after 45 years, we feel the same pride. You are legendary persons for the Armenian people”.
Vice Speaker of the Parliament Eduard Sharmazanov also congratulated the team members, stating that this year is a jubilee year for the Armenian people since it marks the 100th anniversary of the proclamation of the first Republic of Armenia, the 30th anniversary of the Artsakh movement, as well as 45th anniversary of the double victory of Ararat-73. “You are and will remain among the brightest stars of our sports community and public life”, Sharmazanov said.