Apple-ն ավելացրել Է բարձրաստիճան կառավարիչների վարձատրությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Apple-ը 2017 ֆինանսական տարում Էապես մեծացրել Է բաձրաստիճան կառավարիչների, ներառյալ CEO Թիմ Քուկի վարձատրման ծավալները, քանի որ տարեկան դրամամուտքը եւ շահույթը գերազանցել են կանխատեսումները: Դա, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հետեւում Է այն փաստաթղթերից, որոնք ընկերությունը ներկայացրել Է ԱՄՆ-ի Արժեթղթերի եւ սակարանների հանձնաժողով (SEC):
Քուկին վճարումների ընդհանուր ծավալն ավելացել Է 47 տոկոսով՝ մինչեւ 12,825 միլիոն դոլար: Այս գումարի մեջ Է մտնում 3,058 միլիոն դոլարի չափով դրույքը, որը գրեթե չի փոխվել 2016 ֆինանսական տարվանից, պարգեւավճարի դրամական մասը՝ 9,327 միլիոն դոլարի չափով, եւ այլ փոխհատուցումներ (440,4 հազար դոլար): Դրա հետ մեկտեղ Քուկն առաջվա պես զգալիորեն քիչ Է ստանում Apple-ի մնացած գործադիր ղեկավարներից, քանի որ նրան բաժնետոմսերի տեսքով հավելաճարներ չեն հասնում:
Apple-ի մյուս բարձրաստիճան կառավարիչների վարձատրության աճը եղել Է Էապես ավելի քիչ՝ 5,5 – 6 տոկոս:
Ֆինանսական տնօրեն Լուկա Մաեստրիին Apple-ն անցյալ տարի վճարել Է 24,1 միլիոն դոլար, ավագ փոխնախագահներ Անջելա Արենդտսին (մանրածախ վաճառքներ), Ջոնի Սրուջիին (ապարատային տեխնոլոգիաներ), Դեն Ռիքիոյին (ապարատային ապահովման մշակում), Բրյուս Սյուելին (գլխավոր իրավախորհրդատու)՝ շուրջ 24,2 միլիոն դոլար: Այդ թվում՝ այս հինգից յուրաքանչյուրը 20 միլիոն դոլար Է ստացել բաժնետոմսերով, հաղորդել Է «Ինտերֆաքս»-ը:

Apple повысила выплаты топ-менеджерам
Apple существенно увеличила объемы вознаграждения топ-менеджеров, включая CEO Тима Кука, в 2017 фингоду, поскольку годовые выручка и прибыль превысили прогнозы, следует из документов, представленных компанией в Комиссию по ценным бумагам и биржам (SEC) США, сообщает Арменпресс со ссылкой на INTERFAX.RU.
Общий объем выплат Куку увеличился на 47%, до $12,825 млн. В эту сумму входит годовой оклад в размере $3,058 млн, который почти не изменился с 2016 фингода, денежная часть премии в размере $9,327 млн и прочие компенсации ($440,4 тыс.).Вместе с тем Кук по-прежнему получает существенно меньше остальных исполнительных руководителей Apple, поскольку ему не положены бонусы в виде акций.
Прирост вознаграждения других топ-менеджеров Apple был существенно меньше - 5,5-6%.
Финдиректору Луке Маэстри Apple выплатила в прошлом фингоду $24,1 млн, старшим вице-президентам Анджеле Арендтс (розничные продажи), Джони Сруджи (аппаратные технологии), Дэну Риккио (разработка аппаратного обеспечения), Брюсу Сьюэллу (генеральный юрисконсульт) - около $24,2 млн. В том числе каждый из этих пяти получил $20 млн акциями.