Ռուսաստանը նախատեսում է վերսկսել ավիափոխադրումները Եգիպտոսի հետ
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ռուսաստանի Դաշնության տրանսպորտի նախարարությունը մտադիր է մինչև տարվա վերջ կառավարություն ներկայացնել օրինագիծ Եգիպտոսի հետ ավիահաղորդակցության վերականգնման մասին նախագահի հրամանագրի վերաբերյալ: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով «ՌԻԱ Նովոստի»-ն, այս մասին լրագրողների հետ զրույցում ասել է ՌԴ տրանսպորտի նախարար Մակսիմ Սոկոլովը:
Նախարարի խոսքով՝ հրամանագրի նախագիծը նախատեսվում է կառավարություն ուղարկել մինչև Նոր տարի: Սոկոլովը նշել է նաև, որ ավիափորձագետները պետք է հավելյալ ստուգումներ անցկացնեն Հուրգադայի և Շարմ էլ Շեյխի օդանավակայաններում:
Ռուսաստանն ու Եգիպտոսը դեկտեմբերի 15-ին ստորագրել են արձանագրություն քաղաքացիական ավիացիայի անվտանգության ապահովման վերաբերյալ: Այն կսկսի ժամանակավոր գործել արդեն 30 օրից, դրա հիման վրա որոշում կընդունվի Եգիպտոսի (միայն Կահիրե չվերթները) հետ կանոնավոր ավիահաղորդակցությունը վերսկսելու վերաբերյալ:
Սոկոլովի խոսքով՝ կանոնավոր չվերթները դեպի Կահիրե կարող են բացվել արդեն 2018 թվականի փետրվարից, սակայն դեռևս խոսք չի գնում դեպի Շարմ էլ Շեյխ և Հուրգադա չարթերային թռիչքներ սկսելու մասին:
Ռուսաստանը դադարեցրել էր Եգիպտոսի հետ ավիափոխադրումները 2015 թվականի աշնանից՝ Սինայի թերակղզու վրա ռուսական ինքնաթիռի կործանումից հետո, որը Շարմ էլ Շեյխից թռնում էր Սանկտ Պետերբուրգ: Ահաբեկչությանը զոհ էր գնացել 217 ուղևոր և անձնակազմի անդամ:

Минтранс РФ планирует до конца года подготовить проект указа об авиасообщении с Египтом
Министерство транспорта РФ планирует до конца этого года направить в правительство проект указа президента о возобновлении авиасообщения с Египтом. Об этом журналистам сообщил министр транспорта РФ Максим Соколов. Как сообщает Арменпресс, об этом передает РИА «Новости».
"Мы должны направить [в правительство] проект указа (президента РФ о возобновлении авиасообщения с Египтом), - сообщил Соколов. - До Нового года планируем направить".
По его словам, российским авиаспециалистам необходимо будет провести дополнительные проверки аэропортов Хургады и Шарм-эш-Шейха.
15 декабря Россия и Египет подписали протокол о сотрудничестве в сфере обеспечения безопасности гражданской авиации. Протокол начнет временно применяться уже через 30 дней, на его основе будет приниматься решение о возобновлении регулярного авиасообщения с Египтом (только рейсы в Каир)
Как пояснил Соколов, возобновление авиасообщения будет возможно только после того, как президент РФ подпишет соответствующий указ. Также он сообщил, что регулярное авиасообщение с Каиром может быть открыто уже в феврале 2018 года. Однако речь пока не идет о чартерных рейсах на египетские курорты Шарм-эш-Шейх и Хургаду, пояснил министр.
Россия прекратила авиасообщение с Египтом осенью 2015 года после крушения над Синаем самолета российской авиакомпании "Когалымавиа", летевшего из Шарм-эш-Шейха в Санкт-Петербург. На его борту находились 217 российских туристов и семь членов экипажа. Все они погибли. ФСБ впоследствии квалифицировала случившееся как теракт.