«Մեղրի» ազատ առևտրի գոտին ԵԱՏՄ-ի, ԵՄ-ի, Իրանի հետ բիզնեսը զարգացնելու շատ լավ հարթակ է. ՀՀ վարչապետ
ՄԵՂՐԻ, 15 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մեղրիի ազատ տնտեսական գոտին բիզնեսը զարգացնելու շատ լավ հարթակ է՝ հաշվի առնելով մեր երկրի հնարավորությունները: Այդ մասին Մեղրիի ազատ տնտեսական գոտու բացման ժամանակ լրագրողների հետ զրույցում նշեց ՀՀ վարչապետ Կարեն Կարապետյանը՝ ավելացնելով, որ ազատ տնտեսական գոտի բացելը նույնիսկ գործի կեսն էլ չէ, դա պահանջում է ռեգուլյար աշխատանք:
«Մեր մտադրություններն ու տրամադրությունը բավական լուրջ է, որովհետեւ մենք վստահ ենք, որ այն պայմանները, որ ստեղծվելու են Մեղրիի ազատ տնտեսական գոտում և այն հնարավորությունները, որ ունի մեր երկիրը, նկատի ունեմ տնտեսական ռեժիմները, որ մենք ունենք ԵԱՏՄ-ի հետ, Եվրամիության հետ, մեր հարևան Իրանի հետ, այլ երկրների հետ, շատ լավ հարթակ է, որպեսզի բիզնեսը զարգանա»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ասաց վարչապետը՝ ավելացնելով, որ տնտեսական գոտում նախատեսվում է ակտիվացնել Իրանի հետ սահմանային առևտուրը, զբոսաշրջությունը, ակնկալվում է, որ իրանցի գործընկերները տեղակայվեն այնտեղ, որպեսզի դուրս գան և Եվրամիության, և ԵԱՏՄ շուկաներ:
«Ակնկալում ենք նաև, որ մեր գործընկերներից կգան և, նախնական պայմանավորվածություն ունենք, որ կտեղակայվեն այստեղ, որպեսզի գնան Իրան աշխատեն: Ես վստահ եմ, որ ազատ տնտեսական գոտին ունի շատ լավ հեռանկարներ: Չնայած տրամադրությունը շատ բարձր է, որ այսօր հայտարարվում է ազատ տնտեսական գոտու ռեժիմը բացելու մասին, սակայն իսկական աշխատանքը հիմա է սկսվում»,- ընդգծեց  նա՝ ավելացնելով. «Գոհ եմ, որ սկսվեց աշխատանքը: Հիմա էկոնոմիկայի նախարարը և նրա թիմը լինելու են շատ հաճելի «պրիցելի» տակ»:
Դեկտեմբերին 15-ին, ՀՀ վարչապետ Կարեն Կարապետյանի մասնակցությամբ, տրվել է «Մեղրի» ազատ տնտեսական գոտու գործունեության մեկնարկը: Այստեղ գործող տնտեսվարողները կազատվեն շահութահարկից, ավելացված արժեքի հարկից, ակցիզային հարկից և մաքսատուրքերից` վճարելով միայն եկամտային հարկ:

СЗТ Мегри – хорошая площадка развития бизнеса с ЕАЭС, ЕС и Ираном: премьер
Свободная экономическая зона Мегри - очень хорошая площадка для развития бизнеса, учитывая возможности нашей страны. Как сообщает Арменпресс, об этом сказал премьер-министр Армении Карен Карапетян журналистам во время открытия СЗТ «Мегри».
Карапетян добавил, что открытие СЗТ даже не половина работы, и она требует регулярных усилий.
«Наши намерения довольно серьезны, поскольку мы убеждены в том, что условия, которые должны быть созданы в СЗТ Мегри, и возможности нашей страны, я имею в виду торговые режимы, которые мы имеем с ЕАЭС, ЕС, соседним Ираном и другими странами, очень хорошая платформа для развития бизнеса», - отметил премьер-министр.
«Хотя у нас высокое настроение в связи с объявлением об открытии свободной экономической зоны, но настоящие работы начинаются именно сейчас», - сказал Карапетян, добавив, что с этого момента министр экономики и его команда будут находиться под «прицелом».
15 декабря в присутствии премьер-министра Армении Карена Карапетяна было объявлено о запуске СЗТ Мегри. Компании, действующие в СЗТ Мегри, будут освобождены от налога на прибыль, налога на добавленную стоимость, акцизного налога и таможенных сборов, выплачивая только подоходный налог. В СЗТ будут представлены сферы сельского хозяйства, обрабатывающей промышленности, торговли, транспорта и туризма.