Հայաստանում սկսվել են ռուսական ռազմակայանի ստորաբաժանումների մարտավարական վարժանքները
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանում սկսվել են ռուսական ռազմակայանի զինծառայողների հատուկ մարտավարական վարժանքները: Մոտոհրաձգային, տանկային, հրետանային, զենիթահրթիռային հետախուզական, ինժեներային, կապի ստորաբաժանումների պարապմունքները՝ կործանիչ եւ բանակային ավիացիայի աջակցությամբ, անցկացվում են «Ալագյազ» զորափորձարանում՝ ռուսական զորամիավորման հրամանատարի ղեկավարությամբ եւ կշարունակվեն երեք օր:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրել են ՌԴ Հարավային ռազմական օկրուգի մամուլի ծառայությունում, հատուկ մարտավարական վարժանքների անցկացման հիմնական նպատակը ստորաբաժանումների մարտունակության պահպանումն Է եւ զինծառայողների գործողությունների համաձայնեցումը:
Վարժանքների ընթացքում մշակվում են այն ստորաբաժանումների կառավարման կազմակերպման հարցերը, որոնք ստեղծվել են հետախուզական-կրակային եւ հետախուզական-հարվածային կոնտուրներով՝ կառավարման ավտոմատացված համակարգերի օգտագործմամբ: Տանկերից, համարզարկային կրակի ռեակտիվ համակարգերից եւ հրանոթներից կրակի ուղղորդումն իրականացվում Է հետախտուզման, կառավարման եւ կապի «Ստրելեց», «Ազարտ» եւ այլ համակարգերի օգտագործմամբ:
Զինծառայողները պարապմունքների ընթացքում յուրացնում են տակտիկական պատրաստության, մարտական մեքենաների վարման, հրազենից եւ մարտական մեքենաների ու տանկերի սպառազինությունից անշարժ եւ շարժական թիրախների վրա հրաձգության նորմատիվները ծովի մակերեւույթից ավելի քան 2 հազար մետր բարձրության վրա կլիմայական բարդ «Էքստրեմալ» պայմաններում:
Ինչպես նշել են մամուլի ծառայությունում, հատուկ մարտավարական վարժանքներում ներգրավված են 500-ից ավելի զինծառայողներ եւ շուրջ 100 միավոր ռազմական տեխնիկա, այդ թվում՝ ՄիԳ-29 կործանիչներ, Մի-24Պ, Մի-8Մտ ուղղաթիռներ եւ ժամանակակից անօդաչու թռչող համալիրներ:

В Армении началась тренировка подразделений ЮВО
Военнослужащие российской военной базы Южного военного округа (ЮВО) в Армении приступили к тактико-специальным тренировкам. Занятия с мотострелковыми, танковыми, артиллерийскими, зенитно-ракетными, разведывательными,  инженерными, подразделениями связи при поддержке истребительной и армейской авиации проводятся на полигоне «Алагяз» под руководством командира российского соединения и продлятся в течение трех дней.
Как сообщили Арменпресс в пресс-службе Южного военного округа, oсновная задача при проведении тактико-специальных тренировок соединения в Закавказье заключается в поддержании боеготовности подразделений и отработке действий военнослужащих в составе разведывательно огневых (ударных) контурах при поддержке подразделений противовоздушной обороны и авиации.
В ходе тренировки отрабатываются вопросы по организации управления подразделениями, созданными разведывательно-огневыми и разведывательно-ударными контурами с использованием автоматизированных систем управления. Корректировка огня из танков, реактивных систем залпового огня и артиллерийских орудий осуществляется с использованием комплексов разведки, управления и связи  «Стрелец», «Азарт» и др.
Военнослужащие в ходе занятий отработают нормативы по тактической подготовке, вождению боевых машин, стрельбе из стрелкового оружия и вооружения боевых машин и танков сходу и в движении, по неподвижным и движущимся целям, в сложных «экстремальных» климатических условиях на высоте более 2 тыс. метров над уровнем моря.
На тактико-специальные занятия привлечено более 500 военнослужащих и около 100 единиц военной специальной техники, в том числе истребители МиГ-29, вертолеты Ми-24П, Ми-8Мт и современные беспилотные летательные комплексы.