Պերուի նախագահը հրաժարվեց պաշտոնաթող լինել կոռուպցիոն սկանդալից հետո
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Պերուի նախագահ Պեդրո Կուչինսկին հրաժարվել Է պաշտոնաթող լինել կոռուպցիոն սկանդալից հետո, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«Ես՝ որպես բոլոր պերուացիների նախագահ, չեմ ուրանա ո՛չ իմ պատիվը, ո՛չ Էլ իմ արժեքները»,- դեկտեմբերի 14-ի երեկոյան հայտարարել Է Կուչինսկին ազգին հղած հեռուստաուղերձում:
Դեկտեմբերի 13-ին տեղեկատվություն Է հրապարակվել Բրազիլիայի Odebrecht շինարարական ընկերության կողմից նախագահ Պեդրո Կուչինսկիի հետ կապված երկու ֆիրմաների 4,8 միլիոն դոլար վճարելու մասին իբր խորհրդատվական ծառայությունների համար: Նախագահն ինքը ժխտել Է մասնակցությունն Odebrecht-ի շահերի առաջմղման գործին:
Պերուական ընդդիմությունը կոռուպցիոն սկանդալի ֆոնին պահանջել Է Կուչինսկիի անհապաղ պաշտոնաթողությունը, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

Президент Перу отказался уходить в отставку
Президент Перу Педро Кучински отказался уходить в отставку после коррупционного скандала, сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости.
"Я не отрекусь ни от моей чести, ни от моих ценностей как президент всех перуанцев", — заявил Кучински в четверг вечером в телеобращении к нации.
В среду была опубликована информация об уплате бразильской строительной компанией Odebrecht порядка 4,8 миллиона долларов двум фирмам, связанным с президентом Педро Кучински, якобы за консультационные услуги. Сам президент отверг участие в продвижении интересов Odebrecht.
Перуанская оппозиция потребовала немедленной отставки президента Кучински на фоне коррупционного скандала.