Շարմազանովն անընդունելի է համարել Լատվիայի կողմից ԵՄ դիրքորոշմանը հակասող վարքագծի որդեգրումը
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Էդուարդ Շարմազանովի գլխավորած պատվիրակությունը, որի կազմում են ՀՀ ԱԺ պատգամավորներ Սամվել Ֆարմանյանը եւ Սուրեն Մանուկյանը, դեկտեմբերի 14-ին հանդիպել է Լատվիայի ԱԳՆ պետական քարտուղար Անդրեյ Պիլդեգովիչի հետ: Հանդիպմանը ներկա է եղել Լատվիայի Հանրապետությունում ՀՀ արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Տիգրան Մկրտչյանը:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են հայ-լատվիական խորհրդարանական հարաբերությունների զարգացմանն ու Եվրամիության հետ Հայաստանի շարունակական փոխգործակցությանն առնչվող հարցեր:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ ԱԺ հանրային կապերի վարչությունից, ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալն անդրադարձել է նոյեմբերի 24-ին Բրյուսելում ստորագրված ՀՀ-ԵՄ Համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրին՝ ընդգծելով, որ այն նոր էջ է բացում ՀՀ-ԵՄ հարաբերությունների պատմության մեջ: Նրա խոսքով՝ Հայաստանը մշտապես հայտարարել է, որ ԵՄ-ի հետ սերտ համագործակցությունը երկրի առաջնային ուղղություններից է:
Հանդիպման ընթացքում կողմերը քննարկել են նաեւ տարածաշրջանային անվտանգությանն առնչվող հարցեր: Պարոն Շարմազանովն անընդունելի է համարել Թուրքիայի կողմից Հայաստանի հետ սահմանի փակումը՝ ընդգծելով, որ այդ պետությունը հետքայլ է կատարել Ցյուրիխյան արձանագրություններից եւ նախապայմաններ է դնում հարաբերությունների կարգավորման գործընթացում, ինչը եւս անընդունելի է:
Անդրադառնալով ԼՂ հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորմանը՝ ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալը նշել է, որ ՀՀ տեսակետն այս հարցում համահունչ է ԵՄ պաշտոնական դիրքորոշմանը: «Ինչպես Մինսկի խումբը, Եվրամիությունը, այնպես էլ Հայաստանի Հանրապետությունը հիմնախնդրի բացառապես խաղաղ բանակցությունների ճանապարհով կարգավորման կողմնակից է՝ երեք հայտնի սկզբունքների հիման վրա, մինչդեռ Ադրբեջանը, աղավաղելով իրականությունը, փորձեր է անում առանձնացնել տարածքային ամբողջականությունը: Տարակուսելի ու անհասկանալի է, որ ԵՄ անդամ որոշ երկրներ, այդ թվում Լատվիան, Ադրբեջանի հետ ռազմավարական համագործակցության հռչակագիր են ստորագրել, որտեղ երեք հայտնի սկզբունքներից առանձնացվում է տարածքային ամբողջականությունը: Սա հակասում է թե՛ Մինսկի խմբի, թե՛ ԵՄ պաշտոնական դիրքորոշմանը, որը եւս մեկ անգամ հաստատեց ԵՄ-ն նոյեմբերի 24-ին»,-ասել է պարոն Շարմազանովը:

YEREVAN, DECEMBER 15, ARMENPRESS. The delegation led by the Vice President of the National Assembly of Armenia Eduard Sharmazanov comprised of MPs Samvel Farmanyan and Suren Manukyan, met with the State Secretary of the Ministry of Foreign Affairs of Latvia Andrejs Pildegovičs. The  Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Armenia to Latvia Tigran Mkrtchyan also attended the meeting.
As ARMENPRESS was informed from the press service of the parliament of Armenia, in the course of the meeting issues regarding the development of the Armenian-Latvian parliamentary relations and the continuous cooperation of Armenia with the European Union were discussed.
The Vice President of the Armenian parliament touched upon the Armenia-EU Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement signed in Brussels on November 24, underlining that it opens a new page in the history of the Armenia-EU relations. In his word, Armenia has always stated that the close cooperation with the EU is one of the prior directions of the country.
During the meeting the sides also discussed issues relating to the regional security. Mr Sharmazanov considered inadmissible the closing of the border with Armenia by Turkey, underlining that that state had made a step backward after the Zurich protocols and put preconditions in the settlement process of the relations which is also inadmissible.
With regards to the peaceful settlement of the Nagorno Karabakh problem, Eduard Sharmazanov noted that in this issue the viewpoint of Armenia is consonance with the EU official position. “As the Minsk Group, the European Union, so the Republic of Armenia is for the settlement of the problem exclusively through peaceful negotiations, on the basis of the three well-known principles, meanwhile Azerbaijan, distorting the reality, makes efforts to distinguish the territorial integrity. It is dubious and non-understandable that some EU member countries, including Latvia has signed a declaration on strategic cooperation, where the territorial integrity is distinguished from the three well-known principles. This contradicts both the Minsk Group and the EU official position which once again confirmed the EU on November 24,” Sharmazanov said.