Թրամփը եւ Պուտինը քննարկել են ԿԺԴՀ-ին առնչվող հարցերը
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ-ի եւ Ռուսաստանի նախագահներ Դոնալդ Թրամփը եւ Վլադիմիր Պուտինը հեռախոսազրույցի ընթացքում քննարկել են ԿԺԴՀ-ին առնչվող հարցերը: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնոմ Է «Արմենպրես»-ը, հայտնել Է Սպիտակ տունը:
«Նախագահները… քննարկեցին համատեղ աշխատանքը Հյուսիսային Կորեայի շուրջ ստեղծված խիստ վտանգավոր իրադրության կարգավորման շուրջ»,- ասված Է Սպիտակ տան մամուլի քարտուղար Սառա Սանդերսի տարածած հայտարարության մեջ:
Նա նաեւ հայտնել Է, որ Թրամփը շնորհակալություն Է հայտնել Պուտինին տնտեսական զարգացման բնագավառում ԱՄՆ-ի հաջողություններն ընդունելու համար, ինչի մասին Ռուսաստանի ղեկավարը խոսել Է նախօրյակին կայացած մեծ մամուլի ասուլիսում:
Ինչպես դեկտեմբերի 15-ին հայտնել Է Կրեմլի մամուլի ծառայությունը, ամերիկյան կողմի նախաձեռնությամբ կայացել Է Պուտինի եւ Թրամփի հեռախոսազրույցը: «Քննարկվել են երկկողմ հարաբերությունների հրատապ հարցերը, ինչպես նաեւ իրադրությունը ճգնաժամային կետերում՝ Կորեական թերակղզու միջուկային խնդրի կարգավորման շեշտադրմամբ»,- ասված Է հաղորդագրության մեջ: Պայմանավորվածություն Է ձեռք բերվել շարունակել շփումները, նշել Է ՌԴ նախագահի մամուլի ծառայությունը:

Трамп и Путин обсудили вопросы вокруг КНДР
В ходе состоявшейся телефонной беседы президенты США и России Дональд Трамп и Владимир Путин обсудили вопросы, касающиеся КНДР. Как передает Арменпресс, об этом сообщил Белый дом.
"Президенты... обсудили совместную работу по урегулированию крайне опасной ситуации в Северной Корее", - говорится в распространенном заявлении пресс-секретаря Белого дома Сары Сандерс.
Она также заявила, что Трамп поблагодарил Путина за признание успехов США в области экономического развития, о чем российский лидер сказал накануне на "большой" пресс-конференции.
Как сообщила в пятницу пресс-служба Кремля, по инициативе американской стороны состоялся телефонный разговор Путина с Трампом. "Были обсуждены актуальные вопросы двусторонних отношений, а также ситуация в кризисных точках с акцентом на урегулирование ядерной проблемы Корейского полуострова", - говорится в сообщении.