«Գրեմմի» մրցանակին առաջադրվելը Մանսուրյանի և Օրբելյանի ստեղծագործական նվաճումների ընդհանրացումն է
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Գրեմմի» երաժշտական մրցանակին առաջադրվելը Տիգրան Մանսուրյանի և Կոնստանտին Օրբելյանի ստեղծագործական նվաճումների ընդհանրացումն է:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` դեկտեմբերի 14-ին ՀՀ մշակույթի նախարար Արմեն Ամիրյանը հանդիսավոր ընդունելություն կազմակերպեց երկու մաեստրոների համար` ՀՀ առաջին տիկին Ռիտա Սարգսյանի, դեսպանների, արվեստագետների մասնակցությամբ:
«Մեր խոնարհումն ու հարգանքն ենք փոխանցում մեր սիրելի երկու մաեստրոներին: Այս մարդիկ ճակատագրի բերումով ծնվել են արտերկրում, սակայն հոգու կանչով և գիտակցությամբ վերադարձել են հայրենիք և զբաղվում են իրենց սիրելի գործով, ստեղծում են երաժշտության հրաշքները: Աստված մեր երկու մաեստրոներին տվել է արվեստի շնորհը»,-ասաց Ամիրյանն  ու հավելեց` մեզ մնում է միայն սպասել մրցանակաբաշխությանը և հուսալ, որ մեր միավորված ցանկություններն իրականություն կդառնան:
Տասնյակ մեր հայրենակիցներ նոմինացվել և արժանացել են«Գրեմմի»  մրցանակի ժամանակի ընթացքում: «Գաղափար առաջացավ «Գրեմմի» -ի արժանացած մեր հայրենակիցների հետ համերգային ծրագիր կազմակերպել՝ աշխարհին փոխանցելու խաղաղության , սիրո պատգամը»,-նշեց Ամիրյանը:
Մեծանուն կոմպոզիտոր Տիգրան Մանսուրյանը ևս նշանակալի համարեց իրադարձությունը, քանի որ մրցանակի է ներկայացվել միանգամից երկու հայ երաժիշտ: «Օրբելյանն իր հրաշալի նվագախմբային գործունեությամբ է հասել հաջողության` իբրև դիրիժոր, ես իբրև ստեղծագործող երաժիշտ: Օրբելյանն առաջադրվել է բարեկամական համատեղ աշխատանքի  արդյունքում: Ես իմ գործը նվիրել եմ Եղեռնի զոհերի հիշատակին, որոնց մեջ նաև իմ ընտանիքի անդամներն են եղել: Սա մեր ստեղծագործական նվաճումների ընդհանրացումն է: Մրցանակին սպասող ինձ նման 4 մարդ ունեմ կողքիս, և Կոնստանտին Օրբելյանն անշուշտ այդ շարքում է»,-ասաց Մանսուրյանը:
Մանսուրյանն անկեղծացավ՝ առաջին անգամը չէ, որ առաջադրվել է «Գրեմմի» մրցանակին:  Ներկացված է եղել նաև 2004-ին Քիմ Քաշքաշյանի հետ: Սակայն այն ժամանակ այսպիսի մեծ իրադարձություն չի եղել: «Չստացանք մրցանակ, ինչը կարող է պատահել նաև այս անգամ, թեև գերադասելի է, որ լինի: Պետք է լինել սթափ և հանդուրժող: Չեմ ուզում հուսալ, ապրումներ ունենալ: Երիտասարդների համար այն անսպասելի մեծ ուրախություն կլինի, իմ տարիքի համար` ոչ այնքան»,-նշեց մաեստրոն:
Հայտնի դիրիժոր Կոնստանտին Օրբելյանն իսկապես հուզիչ համարեց Մանսուրյանի հետ կանգնել հայկական դրոշի ներքո, հայկական մշակույթի համար: «Մրցանակն առաջադրվեց այն օրը, երբ Դմիտրի Խվորոստովսկուն հողին հանձնեցին Մոսկվայում: Ցավալի է: Ես շատ ուրախ եմ, որ մենք կարողացանք հասցնել գործը, ներկայացնել ողջ աշխարհում: Կհուսանք և կսպասնենք հունվարի 28-ին` մրցանակաբաշխությանը» ,-ասաց Օրբելյանը և շնորհակալություն հայտնեց ներկաներին աջակցության համար:
Հայաստանում ԱՄՆ դեսպան Ռիչարդ Միլսը ևս շնորհավորեց երկու մաեստրոներին իրենց ձեռքբերումների համար: «Նրանք տաբեր մշակույթների մաս են եղել` ռուսական, ամերիկյան և, իհարկե, հայկական, և ներկայացնում են այս երեք հզոր մշակույթները: Անչափ ուրախ եմ, որ մաեստրոներն առաջադրված են որպես մրցանակի հավակնորդներ: Լիահույս եմ, որ կարժանանան մրցանակի» ,-ասաց դեսպանը:
Մեծանուն  կոմպոզիտոր Տիգրան Մանսուրյանն առաջադրվել է «Գրեմմի» երաժշտական մրցանակին միանգամից երկու անվանակարգում:Մանսուրյանի հեղինակած «Ռեքվիեմ»-ը ներկայացված է «Լավագույն երգչախմբային ներկայացում» և «Լավագույն ժամանակակից դասական ստեղծագործություն» անվանակարգերում:«Գրեմմի»-ին է առաջադրված նաև Տիգրան Մանսուրյանի պրոդյուսեր Մանֆրեդ Այխերը՝ որպես «Տարվա պրոդյուսեր դասական ոճում»:
Դիրիժոր Կոնստանտին Օրբելյանը «Գրեմմի 2018» հեղինակավոր երաժշտական մրցանակաբաշխության հավակնորդների թվում ընդգրկվել է Դմիտրի Խվորոստովսկու հետ: Նրանք առաջադրվել են «Լավագույն դասական սոլո վոկալ ալբոմ» անվանակարգում «Sviridov: Russia Cast Adrift» («Սվիրիդով. Հեռացող Ռուսաստան») սկավառակի համար։

Grammy nomination of Mansurian and Orbelian generalization of their creative achievements
YEREVAN, DECEMBER 14, ARMENPRESS. Grammy nomination of Mansurian and Orbelian is the generalization of their creative achievements.
ARMENPRESS reports Culture Minister of Armenia Armen Amiryan gave a solemn reception for the two prominent maestros on December 14 with the participation of the First Lady of Armenia, Ambassadors and culture figures.
“We give our bowing and respect to our beloved two maestros. These people were destined to be born abroad, but returned to Armenia by their spiritual call and consciousness and are engaged in their beloved work, create musical miracles”, Amiryan said, adding that we can only wait for the award ceremony and hope that our united wishes will become reality.
Prominent composer Tigran Mansuryan noted that this is not the first time he is nominated. He was nominated also in 2004 with Kim Kashkashian. “Then we did not receive the award and it can happen also this time, though I prefer to be awarded. We should be sober and tolerant. For younger people it will be ineffable happiness, for someone of my age – not so”, the maestro said.
Prominent conductor Konstantin Orbelian assessed it exciting to stand with Mansuryan under the Armenian flag for the Armenian culture. “We were nominated on the day of the funeral of Dmitri Hvorostovsky in Moscow. I am very glad we managed to bring to end the work and present it throughout the world. We will hope and wait for January 28, the Award Ceremony”, Orbelian said, thanking the present for the support.
U.S. Ambassador to Armenia Richard Mills also congratulated the two maestros on their achievement. “They have been part of different cultures – Russian, American and of course, Armenian and represent these three powerful cultures. I am extremely happy for them to be nominated. I hope they will be awarded”, the Ambassador said.
Tigran Mansurian’s Requiem has been nominated for Grammy Awards in two categories – Best Choral Performance and Best Contemporary Classical Composition.
Mansurian’s ‘Requiem’ is dedicated to the memory of the Armenian Genocide victims. Co-commissioned by the Munich Chamber Orchestra and the RIAS Choir Berlin, the composition is a combination of ancient Armenian religious and secular music with the Latin Requiem text.
Conductor Constantine Orbelian has also been nominated for Grammy in the “Best Classical Solo Vocal Album” category for his role in the late Russian opera singer Dmitri Hvorostovsky’s latest album “Russia Cast Adrift.”
Orbelian conducted the St. Petersburg State Symphony Orchestra and the Russian folk music ensemble Style of Five for Dmitri Hvorostovsky’s album.