Հայաստանը Հունաստանի և Կիպրոսի հետ ակտիվ համագործակցություն է սկսել
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանի, Հունաստանի, Կիպրոսի գաղթօջախների միջև համագործակցությունն ավելի է ամրապնդվում։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ դեկտեմբերի 14-ին ՀՀ սփյուռքի նախարարությունում տեղի ունեցավ եռակողմ հանդիպում՝ ՀՀ սփյուռքի նախարարի, Կիպրոսի Հանրապետության նախագահի հումանիտար և արտերկրյա հարցերով հանձնակատար Ֆոտիու Ֆոտիսի և Հունաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Տերենս-Նիկոլաոս Քուիքի գլխավորած պատվիրակությունների միջև։
ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը նշեց, որ հայ-հունական և հայ-կիպրական գաղթօջախների միջև ակտիվ համագործակցություն է սկսվել։
«Այդ համագործակցության սկիզբը դրվել է Կիպրոսի և Հայաստանի Հանրապետությունների միջև ստորագրված փոխըմբռնման հուշագրի միջոցով։ Մեր եռակողմ հանդիպումը Հունաստանի, Կիպրոսի և Հայաստանի միջև տեղի է ունենում արդեն երկրորդ անգամ։ Մեր համագործակցությունը շարունակվելու է հատկապես երկրների սփյուռքի միջև։ Հայ, հույն և կիպրական ժողովուրդների բարեկամությունը սկսվել է դեռևս 5-6 դարերում։ Բոլորս էլ գիտենք, որ և՛ Հունաստանում, և՛ Կիպրոսում ապրում է շատ կազմակերպված և հետաքրքիր հայկական համայնք»,- նշեց նախարարը և շնորհակալություն հայտնեց Հունաստանի և Կիպրոսի կառավարություններին այդ երկրներում հայ համայնքներին ակտիվ գործունեություն ծավալելու հնարավորություն տալու համար։
«Բանակցությունների արդյունքում մեր գլխավոր նպատակն է ավելի ակտիվ աշխատանք իրականացնել երիտասարների հետ, տարբեր երկրներում կազմակերպել երիտասարդական հավաքներ հույների, հայերի և կիպրացիների միջև։ Մենք ցանկանում ենք նաև աշխատանքներ տանել, որպեսզի մեր երիտասարդությունը հունական որևէ համալսարանում գիտական քննարկումներ կազմակերպի»,- ընդգծեց Հակոբյանը։
Երեք երկրում նախատեսվում է կազմակերպել կրթական և մշակութային միջոցառումներ։
Հրանուշ Հակոբյանն իր խորին շնորհակալությունը հայտնեց երկու պետություններին՝ Հայոց ցեղասպանության ժխտողականության դեմ օրենք ընդունելու համար։
Հակոբյանը հիշեցրեց, որ 2015թ. մարտի 24-ին ՀՀ ազգային ժողովը հայտարարություն ընդունեց՝ միաձայն դատապարտելով Պոնտոսի հույների եւ ասորիների ցեղասպանությունը Օսմանյան կայսրությունում։
Կիպրոսի Հանրապետության նախագահի հումանիտար և արտերկրյա հարցերով հանձնակատար Ֆոտիու Ֆոտիսն ընդգծեց, որ նմանատիպ հանդիպումներով ու բանակցություններով անհրաժեշտ է շարունակել եռակողմ համագործակցությունը։ Նա շեշտեց, որ երեք երկրներն ունեն պատմականորեն ձևավորված բարեկամություն բոլոր ոլորտներում՝ մշակութային, քաղաքական, կրոնական, եւ գաղթօջախների մակարդակում համագործակցությունը նոր էջ է բացում։
«Նիկոսիայում մենք մշակեցինք սփյուռքի հարցերի շուրջ համագործակցության վերաբերյալ ռազմավարությունը՝ սահմանելով երկու կարևոր նպատակ։ Առաջինը՝ պետք է խրախուսենք մեր սփյուռքին համագործակցել, ճանաչել միմյանց, ակտիվ աշխատանքներ տանել մշակութային, կրթական և այլ ոլորտներում։ Մի շարք երկրներում՝ ԱՄՆ-ում, Ֆրանսիայում, Մեծ Բրիտանիայում երկու երկրների սփյուռքը բարեհաջող կերպով համագործակցում է։ Միացյալ Նահանգներում համագործակցությունը առավել ակտիվ է, ստորագրվել է հուշագիր, ինչը ոգևորիչ է։ Երկրորդ նպատակը երկրների կառավարությունների միջև համագործակցությունն է»,- ասաց Ֆոտիսը։
Հունաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Տերենս-Նիկոլաոս Քուիքն ընդգծեց՝ ամենակարևորը, որ երեք երկրների կառավարությունները կարողանան աշխատել սփյուռքի երիտասարդների հետ։ Նրա խոսքով՝ նրանք ունեն տեսլական, ուժ և կարող են մեծապես օգնել ամենակարևոր խնդիրների լուծման գործում։
«Երեկ ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը հանդիպեց Հունաստանի իր գործընկերոջ հետ։ Այդ հանդիպման ընթացքում Հունաստանի արտգործնախարարն առաջարկեց, որ մեր երկրները համագործակցեն նաև սփյուռքի մակարդակով։ Մենք այստեղ ենք ու պատրաստ ենք համագործակցել Հայաստանի հետ և սպասում ենք, որ 2018-ը լի է լինելու ծրագրերով։ Կարևորը սկսելն է, եթե մենք սկսենք, մեզ ոչինչ չի կանգնեցնի»,- շեշտեց Հունաստանի ԱԳ նախարարի տեղակալը։
ՀՀ սփյուռքի և Հունաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարությունների միջև դեկտեմբերի 15-ին սփյուռքի հարցերի շուրջ համագործակցության վերաբերյալ փոխըմբռնման հուշագիր կստորագրվի։
Հունիսի 19-ին ՀՀ սփյուռքի նախարարությունում տեղի է ունեցել փոխըմբռնման հուշագրի ստորագրման արարողություն՝ Հայաստանի Հանրապետության սփյուռքի նախարարության և Կիպրոսի Հանրապետության նախագահի արտերկրյա և հումանիտար հարցերով հանձնակատարի գրասենյակի միջև։
Հունիսի 26-ին ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանն ընդունել է Հունաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարի հունական սփյուռքի հարցերով տեղակալ Տերենս-Նիկոլաոս Քուիքին։

Armenia starts active cooperation with Greece and Cyprus
YEREVAN, DECEMBER 14, ARMENPRESS. Cooperation between Diaspora communities of Armenia, Greece and Cyprus is further strengthened, reports Armenpress.
A trilateral meeting between the delegations led by Armenian diaspora minister Hranush Hakobyan, Commissioner for Humanitarian and Foreign Affairs of the President of Cyprus Fotiu Fotis and deputy foreign minister of Greece Terens – Nikolaos Quick was held in the Armenian Diaspora ministry on December 14.
The Armenian minister said active cooperation has been established between the Armenian-Greek and the Armenian-Cypriot Diaspora communities.
“This cooperation launched by the memorandum of understanding signed between Armenia and Cyprus. Our trilateral meeting between Greece, Armenia and Cyprus is taking place for already the second time. Our cooperation especially between the Diaspora of the countries will continue. The friendship of Armenian, Greek and Cypriot peoples started in 5-6th centuries. We all know that a very well-organized and interesting Armenian community lives both in Greece and Cyprus”, the minister said and thanked the Greek and Cypriot governments for enabling the Armenian communities to conduct an active work in these countries.
“Our main goal as a result of negotiations is to actively work with the youth, organize youth meetings in different countries”, she said.
There are plans to organize educational and cultural events in three countries.
Hranush Hakobyan expressed her deepest gratitude to the two states for adopting a law against the denialism of the Armenian Genocide.
Commissioner for Humanitarian and Foreign Affairs of the President of Cyprus Fotiu Fotis said it is necessary to continue the trilateral cooperation by such meetings and negotiations. He noted that the three countries have a historically formed friendship in all spheres, cultural, political, religious and etc.
“We have developed the cooperation strategy on Diaspora affairs in Nicosia setting two important goals. Firstly, we need to promote our Diaspora to cooperate, know each other, actively work in cultural, educational and other spheres. The Diaspora of the two countries is successfully cooperating in several countries, like in US, France and UK. The cooperation in the US is more active, a memorandum has been signed which is encouraging. The second goal is the cooperation between the governments of these countries”, he said.
Greek deputy FM Terens – Nikolaos Quick said the most important is that the governments of the three countries are able to work with the Diaspora youth. According to him, they have a vision, power and can greatly help solving the most important issues.
“Yesterday Armenian foreign minister Edward Nalbandian met with his Greek counterpart. During the meeting the Greek FM proposed that our countries cooperate at the Diaspora level. We are here and ready to cooperate with Armenia, and we look forward to 2018 to be full of programs”, the Greek deputy FM noted.
Armenian Diaspora ministry and the foreign ministry of Greece will sign a memorandum of understanding on cooperation over Diaspora affairs on December 15.