Երուսաղեմի կարգավիճակը պետք Է որոշվի բանակցություններում. ԵԱՀԿ-ի նախագահ
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Երուսաղեմի կարգավիճակի հարցը պետք Է լուծվի կողմերի ուղղակի բանակցություններում: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հայտարարել Է ԵԱՀԿ-ի գործող նախագահ, Ավստրիայի արտաքին գործերի նախարար Սեբաստյան Կուրցը:
«Մեր դիրքորոշումն այստեղ հստակ Է. ինչպես Ավստրիայի իշխանությունները, այնպես Էլ ԵՄ-ի իշխանություններն այն կարծիքին են, որ Երուսաղեմի կարգավիճակը պետք Է հստակեցվի կողմերի միջեւ ուղղակի բանակցությունների ընթացքում»,- ասել Է նա լրագրողներին Վիեննայում կազմակերպության մասնակից երկրների նախարարների խորհրդի նիստի սկսվելուց առաջ:
ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփը դեկտեմբերի 6-ին հայտարարել Է Երուսաղեմն Իսրայելի մայրաքաղաք ճանաչելու մասին եւ փաստաթուղթ Է ստորագրել ամերիկյան դեսպանատունը Թել Ավիվից Երուսաղեմ տեղափոխելու վերաբերյալ, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

Status of Jerusalem should be determined during talks between the sides – OSCE Chairperson- in-Office
Status of Jerusalem should be determined during talks between the sides – OSCE Chairperson-
in-Office
YEREVAN, DECEMBER 7, ARMENPRESS. The status of Jerusalem should be solved during the direct talks between the sides, Sebastian Kurz, OSCE Chairperson-in-Office, Austrian foreign minister, said, RIA Novosti reports.
“Our position here is clear: both the Austrian and the EU authorities agree that the status of Jerusalem should be clarified during the direct talks between the sides”, he told reporters before the OSCE Ministerial Council in Vienna.
US President Donald Trump on December 6 announced recognizing Jerusalem as Israeli capital and signed a document on transferring the US Embassy from Tel-Aviv to Jerusalem.