Երուսաղեմի կարգավիճակը պետք Է որոշվի բանակցություններում. ԵԱՀԿ-ի նախագահ
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Երուսաղեմի կարգավիճակի հարցը պետք Է լուծվի կողմերի ուղղակի բանակցություններում: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հայտարարել Է ԵԱՀԿ-ի գործող նախագահ, Ավստրիայի արտաքին գործերի նախարար Սեբաստյան Կուրցը:
«Մեր դիրքորոշումն այստեղ հստակ Է. ինչպես Ավստրիայի իշխանությունները, այնպես Էլ ԵՄ-ի իշխանություններն այն կարծիքին են, որ Երուսաղեմի կարգավիճակը պետք Է հստակեցվի կողմերի միջեւ ուղղակի բանակցությունների ընթացքում»,- ասել Է նա լրագրողներին Վիեննայում կազմակերպության մասնակից երկրների նախարարների խորհրդի նիստի սկսվելուց առաջ:
ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփը դեկտեմբերի 6-ին հայտարարել Է Երուսաղեմն Իսրայելի մայրաքաղաք ճանաչելու մասին եւ փաստաթուղթ Է ստորագրել ամերիկյան դեսպանատունը Թել Ավիվից Երուսաղեմ տեղափոխելու վերաբերյալ, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

Статус Иерусалима должен решаться на переговорах, считает председатель ОБСЕ
Вопрос о статусе Иерусалима должен решаться на прямых переговорах между сторонами. Как сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости, об этом заявил действующий председатель ОБСЕ, министр иностранных дел Австрии Себастьян Курц.
"Наша позиция здесь ясна: как австрийские власти, так и власти ЕС придерживаются мнения, что статус Иерусалима должен быть прояснен в ходе прямых переговоров между сторонами",- сказал он журналистам в преддверии заседания совета министров стран-участниц организации в Вене.
Президент США Дональд Трамп в среду объявил о признании Иерусалима столицей Израиля и подписал документ о переносе американского посольства из Тель-Авива в Иерусалим.