Լոնդոնի քաղաքագլուխը չի ցանկանում Թրամփին ընդունել Twitter-սկանդալից հետո
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Լոնդոնի քաղաքագլուխ Սադիք Խանը հայտարարել Է, թե չի ցանկանում, որ ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփն այցով Լոնդոն ժամանի նրա հերթական սկանդալային Twitter-հաղորդագրությունից հետո, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Նոյեմբերի 29-ի առավոտյան Թրամփն իր օգտահաշվում մեջբերումներ Է զետեղել հակամուսուլմանական բովանդակության տեսահոլովակներից: Տեսահոլովակները հրապարակել Է բրիտանական Britain First ծայրահեղ աջ կազմակերպության ղեկավարներից մեկը: Երկու սյուժեներում, որոնց իսկությունը հայտնի չԷ, ենթադրաբար, ներգաղթյալ մահմեդականները հարձակվում են մարդկանց վրա, տեսահոլովակներից մեկում ջարդում են Կույս Մարիամի արձանը:
«Նախագահ Թրամփն օգտագործել Է Twitter-ը՝ գովազդելու ծայրահեղականների նողկալի խմբին, որը գոյություն ունի սոսկ այն բանի համար, որ մեկուսացում եւ ատելություն սերմանի մեր երկրում: Այժմ Էլ ավելի ակնհայտ Է, որ նախագահ Թրամփի ցանկացած պաշտոնական այց Մեծ Բրիտանիա չի ողջունվի»,- նոյեմբերի 30-ին հայտարարել Է Խանը:
Քաղաքապետի խոսքով՝ ինքն ավելի վաղ արդեն վարչապետ Թերեզա Մեյին կոչ Է արել հետ կանչել իր հրավերը Թրամփին:
Մինչդեռ ավելի վաղ այն բանից հետո, երբ Մեյի ներկայացուցիչն անհամաձայնություն Է հայտնել Թրամփի թվիթներին, ԱՄՆ-ի նախագահը, նույնպես Twitter-ի միջոցով, Մեծ Բրիտանիայի վարչապետին կոչ Է արել կենտրոնանալ ահաբեկչության դեմ պայքարի վրա, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

Мэр Лондона заявил, что не хочет принимать Трампа после Twitter-скандала
Мэр Лондона Садик Хан заявил, что не хочет, чтобы президент США Дональд Трамп приезжал в Лондон с визитом после очередного скандального Twitter-сообщения, опубликованного Трампом, сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости.
В среду утром Трамп разместил в своем аккаунте ссылки на видеоролики антимусульманского содержания. Ролики были опубликованы одним из лидеров британской ультраправой организации Britain First. В двух сюжетах, подлинность которых неизвестна, предположительно, мусульмане-иммигранты атакуют людей, в одном из роликов — разбивают статую Девы Марии.
"Президент Трамп использовал Twitter, чтобы прорекламировать отвратительную группу экстремистов, которая существует только для того, чтобы сеять разобщенность и ненависть в нашей стране. Теперь еще более очевидно, что любой официальный визит президента Трампа в Великобританию не будет приветствоваться", — заявил Хан в четверг.
По словам градоначальника, он ранее уже призывал премьер-министра Терезу Мэй отозвать свое приглашение Трампу.
Между тем ранее после того, как представитель Мэй выразил несогласие с твитами Трампа, президент США – снова через Twitter — призвал британского премьера сфокусироваться на борьбе с терроризмом.